Kiedy sytuacja na świecie sprawia, że nie czujemy się bezpieczni, ciężko nam działać empatyczne. Nie zapominajmy jednak, że wśród nas są chore i niepełnosprawne maluchy, z osłabioną odpornością, które tym bardziej potrzebują naszej pomocy.

Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” ma pod swoją opieką 400 dzieci, którym los nie był łaskawy. Muszą ciężko pracować, by choć w małym stopniu być tak sprawnym, jak ich zdrowi rówieśnicy. . Dzięki Waszej pomocy udało nam się już wiele zrobić, ale możemy zrobić dużo więcej, jeśli w tym roku wpiszesz ten KRS 0000148747 w swoim zeznaniu podatkowym. Zobaczcie sami, z czym na co dzień borykają się nasi podopieczni.

Janek
Niespełna trzylatek ma stwierdzony zespół Dandy’ego Walkera, który stwarza problemy z wykształtowaniem się robaka mózgu, czyli części mózgu odpowiadającego za koordynację. Jest to bardzo rzadka wada, występuje raz na 25 tys. urodzeń. Chłopczyk ma również problemy ze wzrokiem. Jest pod opieką poradni zeza w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie i najprawdopodobniej czeka go operacja jednego z oczu. Wiąże się to z dużym ryzykiem, gdyż po wykonaniu zabiegu chłopczyk nie będzie mógł dotykać oczka, aby nie zerwać nerwów, dlatego lekarze czekają, aż Janek będzie starszy. Obecnie rozwój chłopczyka jest na etapie kilkumiesięcznego dziecka. Wszystkie umiejętności musi wypracować sam na codziennych rehabilitacjach. Pierwszy rok Janka był bardzo intensywny, ciągłe wyjazdy i konsultacje z lekarzami. Janek jest pod opieką psychologów, neurologów i logopedów. Diagnoza chłopczyka była dla rodziców szokiem, ale nie poddali się, walczą razem z synkiem i cieszą się z każdej nabytej umiejętności.

Pomóżmy Jankowi cieszyć się dzieciństwem.

Ola:
Piętnastolatka z Węgorzewa, na co dzień zmaga się ze spektrum zaburzeń autyzmu. Dziewczynka spotkała się z niesprawiedliwym zachowaniem i brakiem akceptacji ze strony rówieśników, co zmusiło ją do zmienienia szkoły.
Dziewczynka bardzo źle zniosła taką dawkę stresu i podupadła na zdrowiu. Zaczęła chorować na padaczkę, a dodatkowo nastąpił regres w jej rozwoju. Oprócz autyzmu i padaczki dziewczynka ma wadę postawy-skrzywienie w dwóch odcinkach kręgosłupa, które rehabilituje prywatnie. Jest pod opieką neurologa, nefrologa i kardiologa, okulisty. Rehabilitacje i ćwiczenia wpisują się w jej codzienny plan zajęć.

http://m.wm.pl/2020/04/orig/ola-krolak-aktualne-623200.jpg

Dziewczynka cały stres i złe samopoczucie odreagowuje w sporcie. Fascynuje się lekkoatletyką, uwielbia przejażdżki rowerowe. Sport pozwala jej się odprężyć i sprawia, że choć na chwilę może oderwać się od codzienności.
Ola uczęszcza obecnie do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W ośrodku ma zajęcia artystyczne, na których bardzo dobrze sobie radzi, ma dobry kontakt z koleżankami i kolegami ze szkoły. Nowa placówka daje jej możliwość rozwoju. Rodzice chcą, aby pomimo problemów, ich córka stawała się jak najbardziej samodzielna, żeby w przyszłości radziła sobie jak zdrowe dziecko, to jednak wymaga dużo pracy ze strony Oli, a także generuje ogromne koszty.
Ola jeździ do Kętrzyna na rehabilitację metodą Svetlany Masgutovej. Miesięczny koszt terapii wynosi 1600 zł. Dochodzi jeszcze koszt wizyty u psychologa, do którego dojeżdża aż do Olecka. Całkowity koszt leczeni znacznie przewyższa budżet rodziny, dlatego zgłosili się do Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.

Masz moc! Możesz pomóc Jankowi, i Oli oraz ich 400 fundacyjnym koleżankom i kolegom. Wystarczy przekazać 1% podatku Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.


oprac. Anna Ciborowska