Za nami piąta już edycja Kilometrów Dobra. Przez ostatnie trzy miesiące Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” zbierała pieniądze, które w niedzielę zostały wymienione na złotówki i ułożone w ciąg monet. Na szczęście w tym wyścigu dobroczynności Fundacja nie była osamotniona. Jak zwykle mogła liczyć na wsparcie swoich partnerów. Pieniądze były zbierane wszędzie: w szkołach, przedszkolach, domach, a nawet w taksówkach. Szczególną kreatywnością wykazywały się dzieci, które z pomocą dorosłych organizowały kiermasze ciast, przygotowywały fantastyczne gadżety, a nawet bony np. na brak sprawdzianu. A to wszystko w szczytnym celu!

Pięć lat temu, kiedy Fundacja podjęła się tej dobroczynnej rywalizacji, było zaledwie sześciu partnerów. Teraz mało kto potrafi przejść obojętnie obok losu podopiecznych Fundacji, którzy są jej beneficjentami. Do akcji dołączyło aż 39 placówek oświatowych!

Jak zwykle można było liczyć na dobre serca biegaczy, którzy licznie stawili się na linii startu i wzięli udział w III edycji Biegu o Złotą Monetę. Wpisowe było darowizną na rzecz Fundacji. Z zebranych pieniędzy finansuje się leczenie oraz rehabilitację chorych i niepełnosprawnych dzieci. Dorośli biegacze pokonali 5 km, a mali zawodnicy sprawdzili się na krótszych dystansach.

Jarosław Tokarczyk, prezes Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”, przyznał, że nie spodziewał się aż tak wielkiego odzewu. — Cieszy mnie bardzo, że po raz kolejny mogliśmy liczyć na pomoc ludzi o wielkich sercach. Chcielibyśmy podziękować wszystkim za wsparcie i uczestnictwo w akcji. Każdy gest ma wielkie znaczenie. A każda złotówka jest na wagę złota!

— Zebraliśmy już ponad 90 tys zł, ale ta kwota wciąż rośnie. Na tę chwile jesteśmy pierwsi w Polsce. Ubiegłoroczny rekord został pobity — powiedziała nam Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.

W niedzielę olsztyński park Kusocińskiego wypełnił się energią i radością. Był m.in. jumping z Planetą Formy, animacje z Odjazdowymi Imprezami, pokaz grupy tanecznej Focus, występ oraz nauka salsy ze szkołą Lilla Salsa Academy pod kierownictwem Kamili Grygorowicz. Swoje umiejętności

zaprezentowały cheerleadereki z Soltare, wokaliści ze Szkoły Muzycznej. Publiczność rozgrzała zumba z Gabrysią Chmielewską. Najmłodszym bardzo spodobały się warsztaty plastyczne z Playschool. Goście mieli okazję obejrzeć występ Darii Satuły z Akademii Młodego Wokalisty. Wyjątkowe atrakcje przygotowali także: Magda Przyborowska-Świderska z Aktywnego Czasu oraz Szkoła Językowa Leader School z Fotobudką oraz Nadleśnictwo Kudypy. Swoimi umiejętnościami podzielili się także zaprzyjaźnieni z Fundacją sportowcy: Uczniowski Klub Sportowy Hajduczek, Warmia Energa Olsztyn, Klub Naki.

— Nie wyobrażam sobie już roku bez pikniku Fundacji — mówi Beata, mama 6- letniej Mai. — Moja córka cuwielbia też układać złotówki. To fantastycznie, że dzieją się u nas takie fajne rzeczy!
Jak co roku nagrodzono też przedszkola i szkoły, które zebrały największe sumy w trakcie akcji Kilometry Dobra. W kategorii szkół I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 3 w Olsztynie, II — Szkoła Podstawowa nr 29 w Olsztynie, III — Niepubliczna Szkoła Podstawowa Piątka w Olsztynie, a wyróżnienie Szkoła Podstawowa w Idzbarku.

W kategorii przedszkoli I miejsce zajęło Przedszkole Miejskie nr 5 w Olsztynie, II — Przedszkole Niepubliczne Beścik, a III — Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sępopolu. Wyróżnienie otrzymało Przedszkole Absolwent w Olsztynie.

Piknik wsparli m.in. „Majonezy” Spółdzielnia Pracy Produkcyjno-Handlowa w Kętrzynie, Mateusz Kownacki Superczas.pl, Amatorski Klub Maratończyka w Olsztynie, Pszczółkowski Team, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie, Pentagram Agencja Ochrony, Atut Agencja Ochrony Osób i Mienia, Woda Eva Zdrój, PlaySchool, Staniszewscy Beton, Wipasz SA, Alexander Toys, posłanka Anna Wasilewska, Green Taxi, Credit Agricole, Teatr Jaracza w Olsztynie, poseł Paweł Papke, restauracja Gruby Benek, Smaki Gabi Gorące Pączki, BNP Paribas, Warmiolandia Miasto Dzieci, Sieć Sklepów Rast, Alfa Elektro, Wyspa Relaksu, Herbalife, Andersound obsługa techniczna, Park Aktywnej Rozrywki Bartbo, Regenerum, Kawiarnia Kofikada.

Imprezę objął honorowym patronatem wojewoda Artur Chojeck, marszałek Gustaw Marka Brzezin oraz prezydent Olsztyna Piotra Grzymowicz. Partnerem wydarzenia jest Fundacja PZU.

Aleksandra Tchórzewska
a.tchorzewska@gazetaolsztynska.pl

https://m.wm.pl/2019/06/orig/20190602120433-img-0097-resized-20190602-023427904-554058.jpg

https://m.wm.pl/2019/06/orig/20190602122840-img-0176-resized-20190602-023424215-554057.jpg

Fot. Zbigniew Woźniak