Zajęcia dodatkowe, to dla jednych zmora dla innych szansa na rozwijanie pasji i umiejętności. Język angielski, basen, szkoła tańca albo szkółka piłkarska, nauka szybkiego czytania, programowanie, robotyka, modelarstwo, jest w czym wybierać… Od wczesnego dzieciństwa placówki oświatowe i prywatne proponują szeroki wachlarz zajęć dodatkowych. Co do za oferowania ma Olsztyn? Czym się kierować przy wyborze? Tego dowiecie się w poniższym artykule.

Jakie zajęcia wybierać?

Wrzesień to moment, w którym rodzice zadają sobie ważne pytanie: jakie zajęcia dodatkowe wybrać mojemu dziecku? Odpowiedź jest prosta: takie, jakie chce. Ważne jest, by miało możliwość samodzielnie zadecydować o tym, na jakie zajęcia pójdzie. I niech nie zraża Was słomiany zapał. Jeśli Wasze dziecko jest na etapie poszukiwań, uzgodnij z nim, że czas uczęszczania na zajęcia nie może być krótszy niż np. trzy miesiące. To nie ogranicza swobody młodego człowieka, a nam daje możliwość zaobserwowania jego zaangażowania, tempa nabywania umiejętności, konsekwencji i samodyscypliny.

Jakie zajęcia dodatkowe wybrać?

Czego unikać?

Kilka zasad o tym czego unikać podczas wyboru zajęć dodatkowych:

1. Przede wszystkim NIE podejmujmy decyzji za dziecko. Dobrze dobrane zajęcia powinny być dopasowane do jego potrzeb i możliwości. Wiek nie gra roli, już z przedszkolakiem można rozmawiać na temat planowanych zajęć dodatkowych. Wystarczy pokazać mu ofertę, opowiedzieć, czego dziecko może się spodziewać i zawęzić wybór do jednej lub dwóch form. Podobnie z dzieckiem w wieku wczesnoszkolnym, z tym że swoboda wyboru powinna być wtedy większa.

2. Nie lekceważ emocji. Wspierajmy zaangażowanie dziecka, wykazujmy zainteresowanie jego postępami. Dzięki temu dziecko wie, że ważny jest dla nas jego rozwój i satysfakcja z osiągnięć. To motywuje je do zaangażowania, bo czuje, że to, co robi, jest ważne dla jego rodziców. 

3. Nie używaj sformułowań  „no, bo przecież płacę za te zajęcia!„. Jeśli dziecko nie dotrzymuje ustalonych zobowiązań, staraj się komunikować tak, aby nie zniechęciło się bardziej. Oczekiwania, że zmobilizujemy dziecko negatywnymi komentarzami, może zaburzyć Wasze relacje.

Wiek a zajęcia dodatkowe

Zajęcia najlepiej dopasowywać do zapotrzebowań względem wieku, temperamentu i usposobienia. W wieku przedszkolnym przydadzą się zajęcia ogólnorozwojowe- stymulują rozwój motoryczny, umysłowy i poznawczy. Przedszkolaki rozwiną i odkryją swoje uzdolnienia, predyspozycje i talenty.  Dzięki czemu w szkole zdecydowanie łatwiej będzie zdecydować o wyborze zajęć dodatkowych dla dziecka. Z zajęć najczęściej polecanych dla tej grupy wiekowej są:

  • Basen –  rozwija mięśnie
  • Taniec i rytmika – oprócz zajęć, które są podstawą nauczania przedszkolnego, warto poszukać innej formy aktywności  ruchowej związanej z tańcem poza placówką.
  • Karate/joga/judo to kolejne zajęcia ruchowe idealne dla takich maluchów. Dziecko ćwiczy równowagę, pozytywną dyscyplinę oraz motorykę małą i dużą
  • Zajęcia artystyczne takie jak muzyczne (śpiew, gra na instrumentach), teatralne i plastyczne. Zajęcia plastyczne wyzwalają ekspresje dziecka, rozwijają twórczą inicjatywę, pomysłowość a przede wszystkim wiarę we własne siły, pobudzają one rozwój umysłowy i emocjonalny.
  • Nauka języka obcego – Wczesne uczenie się języka obcego nie tylko zapewni dziecku lepszy start i ułatwi późniejszą edukację, ale jest bardzo korzystne z psychologicznego punktu widzenia. 
  • Zajęcia nauki konstruowania – Konstruowanie uczy kreatywnego rozwiązywania problemów. Wiedza w ten sposób jest łatwiej przyswajana przez młode i chłonne umysły.

Dziecko w wieku szkolnym odkrywają przyjemność w poszerzaniu zasobu informacji i znajdowaniu nowych obszarów wiedzy oraz czerpią satysfakcję z bycia samodzielnym w tym procesie. Dlatego wybierając zajęcia dodatkowe dla dzieci w tym wieku, warto wybrać zajęcia zaspokajające ciekawość poznawczą, czyli tematyczne z różnych dziedzin wiedzy oraz usprawniające zdolność szybkiego uczenia się i efektywnego zapamiętywania.  

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia dodatkowe w Olsztynie

Poniżej przedstawiamy spis placówek oferujących zajęcia dodatkowe w Olsztynie:

NAUKA PŁYWANIA

PLUM Szkółka Pływacka

Szkoła Nauki Pływania „Rybka”

Flow szkoła pływania

Tu się pływa – szkoła pływania 

Flow szkoła pływania

Akademia Pływania Karolina Kasprzak

Terapia Wodna

SZKOŁY TAŃCA

Szkoła Tańca BTB -> Obozy taneczne, letnie i zimowe

Szkółka baletowa FitDance

Szkoła Tańca i Pole Dance Justyna Karska

Power Dance – kursy tańca Olsztyn

Szkoła Tańca Przemienieccy

Centrum tańca Wasilewski-Felska

ARToffNIA

SOLTARE

GIMNASTYKA/LEKKOATLETYKA

Centrum Gimnastyczne

Fitnesska – zajęcia dla dzieci

Sports Kids Treningi Ogólnorozwojowe

Aktywny Czas Magdalena Przyborowska

Olsztyńska Szkółka Triathlonu

SZTUKI WALKI

Olsztyński Klub Kyokushin Karate

Kaiser Sports – BJJ, MMA, Muay Thai, sztuki walki dla dzieci

JAZDA KONNA

Ośrodek jeździecki „Amber”

Polish Pony Club Sp z oo

SZKOŁY JĘZYKOWE

LA PUERTA – Szkoła języka hiszpańskiego Olsztyn

English Club

Smart School

British School

Masza Centrum Języka Rosyjskiego

Perfect English

PlaySchool

SPECJALNIE DLA NAJMŁODSZYCH

Rozwijanki dla najmłodszych 

Klub Aktywnej Rodziny Pajacyk

Klubik – baw się, kreuj, tańcz

Domifika

Laborki

SZKÓŁKI PIŁKARSKIE

Szkółka Piłkarska NAKI

Szkółka piłkarska Global Sport School

KOBIECY KLUB PIŁKARSKI STOMILANKI OLSZTYN

Szkółka piłkarska dla dzieci w Olsztynie FunFutbol

Akademia Sportu Stomil Olsztyn

Akademia Piłkarska Żuri Football

ZAJĘCIA PLASTYCZNE / ARTYSTYCZNE

Pracownia Artystyczna Ceramic w Olsztynie

Dom Rozwoju: Szkoła Rysunku i Malarstwa

MUZA ART

Pałac Młodzieży Olsztyn

ZAJĘCIA MUZYCZNE

Szkoła Muzyczna Yamaha Olsztyn

CASIO Szkoła Muzyczna Olsztyn

Strefa Perkusistów

SZKÓŁKI TENISA

House of Tennis

RP SPORT Szkoła Tenisa

Szkoła Tenisa ” SET- POINT „

SZKÓŁKI ŻEGLARSKIE

Przystań Warmia Olsztyn

Olsztyński Klub Żeglarski, Szkółka Żeglarska JUNGA

Nauticus Yacht Club Olsztyn

INNE

REMMIC

Znasz ciekawe miejsce na terenie Olsztyna, gdzie organizują zajęcia dodatkowe dla dzieci w różnym wieku? Podziel się z nami w komentarzu!