Wielkimi krokami zbliża cię 8. Charytatywny Bieg o Złotą Monetę i Piknik Rodzinny i to o mocy wspólnej zabawy podczas plenerowych imprez rodzinnych kilka słów. O tym, co daje bieganie dzieciom, jakie wartości ma wspólny trening i jakie są korzyści biegania charytatywnego już pisaliśmy. Ale impreza biegowa połączona jest z rodzinnym piknikiem. Zabawy ruchowe dla dzieci czy skakanie na dmuchańcach to zazwyczaj ogromna frajda dla dzieci. Ale taka aktywność to nie tylko dobra zabawa.

Rozwój przez skakanie, czyli zabawy ruchowe dla dzieci

Podczas imprez takich jak VIII charytatywny Bieg o Złotą Monetę i Piknik Rodzinny na dzieci czeka wiele atrakcji, które poprzez zabawę i kontakt z rówieśnikami, stymulują rozwój najmłodszych. Dzieci z chęcią powielają wzorce i zachowania rówieśników, i na szczęście, dotyczy to nie tylko kwestii problematycznych. Podczas pikniku mają możliwość uczestnictwa w zabawach animacyjnych i ruchowych, zmierzenia się z trudnościami, na przyjaznym poziomie i w świetnej atmosferze, doświadczyć nowego.

Gdy już zjemy obowiązkowe lody o najpyszniejszym smaku na świecie, warto delikatnie zachęcić dziecko do aktywności, podejmowania prób i wspólnej zabawy.

Zabawy ruchowe dla dzieci na Pikniku Rodzinnym

Kolorowe dmuchańce to nie tylko okazja do poskakania. Wiele dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym, nieco wycofanych lub z zaburzeniami rozwojowymi w kontakcie z kolorowym zamkiem, pozornym chaosem i hałasem, wycofuje się i odmawia zabawy. Jednocześnie bardzo często dzieci te chętnie obserwują zabawę rówieśników. Oczywiście z bezpiecznej odległości.

Jak powinien zachować się rodzic? Czasami tak bardzo zależy nam, rodzicom na tym, by dziecko “zrobiło swój pierwszy krok” i samodzielnie się pobawiło, że próbujemy tworzyć delikatną presję lub lekko naciskać. Namawiamy lub obiecujemy nagrodę za przełamanie granicy. Powiem jasno – to droga donikąd. W przypadku wrażliwszych, delikatniejszych najmłodszych otwieranie się na nowe doświadczenia to proces, przez który dziecko musi przejść we własnym tempie. Ze wsparciem rodzica, ale bez presji. 

Podobnie jest z udziałem w animacjach. Kreatywne zabawy ruchowe dla dzieci, takie jak animacje z chustą czy nauka tańców integracyjnych to bezpieczna i przyjazna przestrzeń do otwierania się na nowe aktywności. 

A gdy dojdzie do malowania buziek i przełamania tej granicy, dopiero rozpoczyna się świetna zabawa. Nie zawsze dziecko preferuje kontakt fizyczny z obcą osobą, albo dotykanie twarzy, nawet delikatnymi farbkami. Nie naciskajmy – warto pamiętać, że taka bliskość jest już formą przełamania granicy intymności. W przypadku ciekawości połączonej z wycofaniem, można zaproponować malunek na ręce, zamiast na buzi. Albo dać przykład, i samemu zamienić się w tygrysa.

Zabawy ruchowe dla dzieci 9-12 lat lub starszych

Piknik Rodzinny, taki jak ten 9. czerwca to doskonała okazja, by starsze dzieci spróbowały w atmosferze zabawy nowych aktywności. Starszaki na progu wieku nastoletniego często bywają w opozycji do wszystkiego. To naturalny etap rozwoju własnej tożsamości. Pozwólmy dziecku na to, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.

 Piknik Rodzinny wydaje im się, mówiąc kolokwialnie: “nudziarstwem”, a czas wolą spędzać oglądając ulubionych youtuberów. Warto jednak i ich namówić do uczestnictwa w takich wydarzeniach. Zazwyczaj podczas tego typu imprez pojawia się możliwość spróbowania sportów walki lub szermierki. Plenerowy trening Taekwondo czy karate, czy możliwość wzięcia w rękę szpady sportowej często przyciągają nawet marudnych nastolatków. Gdy pojawia się ciekawość i w nastolatku budzi się dziecko, może narodzić się pasja. 

Piknik Rodzinny to świetna okazja, by stworzyć dzieciom okazję do otwarcia się na nowe doświadczenia i przeżycia. Pozytywna atmosfera, energia, profesjonalni animatorzy oraz obserwacja rówieśników często sprawiają, że nawet wycofane lub nieśmiałe dzieci robią krok w kierunku współuczestnictwa. Jest to także doskonałe doświadczenie poprzedzające integrację, gdy dziecko jest w przededniu swojej przygody z przedszkolem.

fot. Sławomir Sołoducha

Joanna Baran

arteterapeuta, animator i nauczyciel

Wszystkie stopy na start! Bo już 9 czerwca znów RAZEM pobiegniemy na rzecz 515. chorych i niepełnosprawnych dzieci z Warmii i Mazur. W tym roku Fundację „Przyszłość dla Dzieci” wspiera silna ekipa Ambasadorów biegu. Są z nami: Paweł Pszczółkowski, Krzysztof Mańkowski, Justyna Witkowska, Grzegorz Baran i Tomasz Domżalski, za których wsparcie serdecznie dziękujemy!

Nasze wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym:

Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Radosława Króla,

Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcina Kuchcińskiego

Prezydenta Olsztyna

Dziękujemy Partnerom wydarzenia. Są z nami: Mateusz Kownacki z superczas.pl! , Radio ESKA, TEB Edukacja w Olsztynie i EVA Zdrój

Za współorganizację imprezy serdecznie dziękujemy olsztyńskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji.