VIII charytatywny Bieg o Złotą Monetę to piękne wydarzenie. Ogrom dobra jaki płynie od biegaczy w stronę potrzebujących dzieci – podopiecznych Fundacji, przekracza zasoby słownikowe. Piękna tego wydarzenia nie da się tego wyrazić słowami. Pamiętać trzeba jednak, że jest to także wydarzenie sportowe. Wyścig, a raczej wyścigi. Dystanse i konkurencje dla dorosłych i dzieci powodują, że to niezwykłe biegowe wydarzenie jest również konkurencją sportową. Ambasadorowie Biegu o Złotą Monetę zgodzili się udzielić kilku rad uczestnikom zbliżającego się biegu. A że są to osoby niezwykle uznane i cenione, doskonali sportowcy, trenerzy, biegacze, to warto ich posłuchać. Wówczas problem z tym, jak zacząć biegać czy jak utrzymać regularne treningi przestanie zaprzątać głowy, a nogi same ruszą na kolejny trening.

Odbyłam krótką rozmowę z kilkoma Ambasadorami Biegu o Złotą Monetę. Sportowcy, trenerzy, maratończycy – specjalnie dla naszych uczestników biegu udzielają rad i pomysłów na to, jak zacząć bieganie.

Na początek pytanie o rozpoczęcie przygody z bieganiem. Jakich rad, jako doświadczeni biegacze udzielilibyście Państwo osobom rozpoczynającym przygodę z bieganiem? Jak zacząć biegać, żeby przełożyło się to na zdrowie i przyjemność ze sportu?

Ultramaratończyk Grzegorz Baran:

Ambasador Biegu o Złotą Monetę, Grzegorz Baran
  • Zacznij od spokojnych marszobiegów, przeplatając kilka minut biegu z kilkoma minutami marszu
  • Nie spiesz się i bądź cierpliwy – bieganie to sport dla cierpliwych i wytrwałych
  • Nie ubieraj się za ciepło – ubierz się tak jakby na zewnątrz było o 15 stopni więcej niż w rzeczywistości – mówi ultramaratończyk. 

Trenerka slow-jogging Justyna Witkowska podpowiada:

Ambasadorka Biegu o Złotą Monetę, Justyna Witkowska
  • Bądź wytrwały
  • Dołącz do naszej Drużyny – znajdziesz tu motywację i fantastycznych ludzi
  • Znajdź sens w bieganiu biorąc udział w biegach charytatywnych

Biegacz i trener Paweł Pszczółkowski radzi:

Ambasador Biegu o Złotą Monetę, Paweł Pszczółkowski
  • Trenując biegi wytrzymałościowe, jakim jest bieg na 5 kilometrów. Biegając dystanse wytrzymałościowe, pamiętaj też o pracy nad szybkością. Nie musisz od razu biegać długich dystansów, zacznij spokojnie, postaw sobie pierwszy cel – niech będzie to 5 kilometrów i regularnie dąż do tego dystansu!
  • Trenuj marszobieg, 1 minuta biegania, 3 marszu, biegaj w tempie „konwersacyjnym”, nie forsuj się, szczególnie w pierwszych biegach. W kolejnych zmieniaj proporcje – 2 minuty biegu – 2 marszu. Potem 3 minuty biegu, minuta marszu.
  • Dostosuj dystans i intensywność treningów do swojej dotychczasowej aktywności i sprawności fizycznej.

Czy do biegu na 5 km, jakim jest VIII charytatywny Bieg o Złotą Monetę trzeba się jakoś przygotować?

Grzegorz Baran: 

Do każdego biegu należy się przygotować. Nawet 5 km jest już dystansem który trudno pokonać po prostu wstając z kanapy. Ale jednocześnie 5 km może przebiec każdy – wystarczy miesiąc lub dwa regularnego maszerowania lub truchtania aby ten dystans pokonać w zdrowiu i z radością. Natomiast jeżeli nie ma się już czasu, Bieg o Złotą Monetę można też po prostu przemaszerować – liczy się udział w tym charytatywnym wydarzeniu.

Justyna Witkowska: 

Absolutnie nie ma takiej potrzeby 🙂 Wystarczy pobiec z naszą Drużyną leciutkim truchcikiem, krokiem Slow Joggingu – zapewniam- nie złapiesz kontuzji ani zadyszki 🙂 Nie wahaj się i zapisz się już dziś!! 🙂

Gdzie najlepiej biegać w Olsztynie? Czy są jakieś szczególne trasy czy miejsca, które warto wpisać w plan treningowy: “bieganie”?

Justyna Witkowska

Serdecznie polecam Las Miejski – spotykamy się tam z Drużyną Slow Jogging w Olsztynie w każdy wtorek o godzinie 18:00, czwartek to ścieżki wokół jeziora Długiego i również godzina 18:00, a w niedzielę o 9:00 polecam Plażę Miejską!

Paweł Pszczółkowski

W Olsztynie jest wiele pięknych miejsc do biegania. Ja szczególnie Polecam Park Nagórki-Jaroty, jest tam bardzo dobra pętla 1100 metrów. Świetnym miejscem jest też Las Miejski. Jedną z moich ulubionych tras jest też ścieżka wokół Jeziora Kielarskiego w stronę Rusi.

Jak zaczynać biegać, by sprawiało to przyjemność i zmieniło się w nawyk? Jak zacząć biegać, by nie porzucić tego sportu przy pierwszej zadyszce? Dobrze jest wyznaczyć sobie cel. Niech będzie to punkt, do którego dążymy. Polecamy oczywiście VIII charytatywny Bieg o Złotą Monetę, a potem kolejne starty charytatywne i sportowe. Wyznaczmy sobie odległość, czas, proporcje pomiędzy marszem i biegiem. A przede wszystkim czerpmy przyjemność z biegania i pomagania.

Z czasem dopracujesz techniki biegania czy dowiesz się, jak poprawić bieganie. Na razie najważniejsza jest motywacja, pozytywna energia i regularność w treningach. W regularną aktywność włączmy nasze dzieci.

Joanna Baran

arteterapeuta, animator i nauczyciel

Wszystkie stopy na start! Bo już 9 czerwca znów RAZEM pobiegniemy na rzecz 515. chorych i niepełnosprawnych dzieci z Warmii i Mazur. W tym roku Fundację „Przyszłość dla Dzieci” wspiera silna ekipa Ambasadorów biegu. Są z nami: Paweł Pszczółkowski, Krzysztof Mańkowski, Justyna Witkowska, Grzegorz Baran i Tomasz Domżalski, za których wsparcie serdecznie dziękujemy!

Nasze wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym:

Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Radosława Króla,

Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcina Kuchcińskiego

Prezydenta Olsztyna

Dziękujemy Partnerom wydarzenia. Są z nami: Mateusz Kownacki z superczas.pl! , Radio ESKA, TEB Edukacja w Olsztynie, TEB Liceum i Technikum, Dam-Rob Sp. z o.o., olsztyn.com.pl, Dam-Rob Sp. z o.o i EVA Zdrój

Za współorganizację imprezy serdecznie dziękujemy olsztyńskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji.