Czy pytanie: co zrobić by dzieci były bezpieczne w ferie zimowe zaprząta ci głowę? Rodzicu jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie.
Bezpieczne ferie zimowe: co robić, a czego unikać?
Po to by dzieci wróciły z nich z uśmiechem na twarzy.
Bezsprzecznie, zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas ferii zimowych powinno być jedną z najważniejszych kwestii dla rodziców bez względu na panującą aurę za oknem. Co więcej, nieistotne czy dzieci spędzą te dwa tygodnie na łonie natury, czy na korzystaniu z najciekawszych atrakcji dużych miast. Jedno pozostaje niezmienne…
Bezpieczeństwo dzieci to priorytet podczas ferii zimowych.
10 zasad dla malucha:
Rodzicu upewnij się, że twój malec wie, że zanim da się ponieść zimowemu szaleństwu, powinien:
- Zjeść porządne śniadanie. Po to by miał więcej siły do zabawy i większą odporność na chłód.
2. Dokładnie nasmarować twarz kremem odpowiednim na mróz. Ponadto na usta powinien nanieść odpowiedni balsam ochronny. Zimą, zdecydowanie nie sprawdzi się krem nawilżający.
3. Być ubrany odpowiednio do pogody. Dobrze opatulony szalik, czapka naciągnięta na uszy, rękawiczki i w pełni zapięta kurtka. To najlepszy patent, by uniknąć przeziębienia.
4. Mieć na sobie odblaski. Po to, by być widocznym na drodze. To jest szczególnie istotne zimą kiedy dużo szybciej robi się ciemno.
Tutaj nasuwa się pytanie.
Co zrobić kiedy dziecko nie chce nosić odblasków?
Jeśli dziecko jest trochę starsze, postaraj się zobrazować, jak ważne są odblaski. Podczas następnej wieczornej przejażdżki pokaż mu, jak słabo widoczny jest człowiek po zmroku z perspektywy kierowcy.
Gdy dziecko jest małe, postaw na odblaskowe elementy, których samo nie ściągnie. Sprawdzą się różnego rodzaju zawieszki, naklejki i breloczki. Chusty odblaskowe (aktualnie dostępne w wielu kolorach) też są ciekawą propozycją.
Gdy malec już wyjdzie z sankami, by znaleźć idealną górkę, powinien pamiętać, że:
- Jeśli w pobliżu znajduje się ulica lub jezioro to nie jest odpowiednie miejsce do zjeżdżania.
- Na trasie z zjazdu powinna znajdować się gruba warstwa śniegu. Gdy maluch widzi kamienie lub wystające korzenie powinien poszukać innego miejsca do zjazdu.
- Powinien zjeżdżać samym środkiem górki. Natomiast wchodząc na górę, powinien wchodzić z brzegu, po to, by nie wpaść komuś pod sanki.
- Nie powinien rzucać w kolegów śnieżkami z bardzo zmrożonego śniegu, bo może zrobić im krzywdę.
- Gdy wychodzi, by poszaleć na sankach bez opieki osoby dorosłej, ma powiedzieć rodzicom, gdzie idzie, z kim idzie i o której wróci. Raz na jakiś czas powinien zadzwonić lub napisać SMSa o postępach w zabawie. Po to by rodzice wiedzieli, że jest wszystko w porządku.
- Nie powinien wylewać wody i ślizgać się na chodnikach i w innych miejscach ogólnego użytku, ponieważ to może spowodować upadek, co w rezultacie może prowadzić do złamania kończyn. Malec powinien zostać uczulony, że to może być szczególnie niebezpieczne dla starszych osób.
Co zrobić gdy dziecko chce się poślizgać na lodzie?
Najbezpieczniej będzie udać się na sztuczne lodowisko. Rodzicu, jeśli mieszkasz w Olsztynie, OSiR oferuje dwie możliwości. Jednak bezsprzecznie, bez względu na wiek dziecka, brzdąc powinien dowiedzieć się z czym może wiązać się beztroska zabawa na lodzie. Przede wszystkim, powinien usłyszeć od rodzica, że:
- Grubość lodu nie jest taka sama na całej powierzchni zbiornika wody,
- By człowiek mógł się bezpiecznie przemieszczać po powierzchni. lód powinien mieć przynajmniej ok. 10 centymetrów grubości. Duże wahania temperatur skutecznie przeciwdziałają powstaniu grubej warstwy lodu.
- Jeziora odmarzają od brzegu, więc pozostanie przy plaży może dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa.
Dowiedz się więcej:
Bezpieczeństwo na lodzie – najważniejsze zasady
5 wskazówek dla rodzica, gdy dziecko wyjeżdża na wycieczkę:
1. Gdy twój brzdąc wyjeżdża na grupową eskapadę, nie dawaj mu wartościowych rzeczy. Tym sposobem maluch będzie mógł poświęcić czas dobrej zabawie, zamiast niepotrzebnie zamartwiać czy nic się nie stało z tym drogim przedmiotem.
2. Dopilnuj, by na wycieczkę dziecko miało przy sobie (w plecaku lub w kieszeni) kartkę z wszystkimi potrzebnymi informacjami, wliczając:
2A. Jego imię i nazwisko,
2B. Kontaktowy numer telefonu zarówno do Ciebie jak i do opiekuna wycieczki,
2C. Pełną nazwę i adres ośrodka, w którym jest zaplanowany nocleg podczas np. kolonii zimowej, na którą się wybiera.
2D. Jeśli dziecko ma jakieś alergie, również ta informacja powinna być wpisana,
2E. Jeśli dziecko jest na coś chore, lista przyjmowanych leków też powinna być zawarta na tej kartce.
3. Będziesz spokojniejszy jeśli przed wyjazdem upewnisz się, że dziecko zna podstawowe zasady pierwszej pomocy. Wie, jakie są numery alarmowe i co robić jeśli pojawi się jakieś zagrożenie.
4. Będziesz znacznie spokojniejszy gdy upewnisz się, że organizator wyjazdu wywiązał się ze swoich obowiązków. Dlatego nie bój się zadawać mu pytań dotyczących dostępnej pomocy medycznej w razie wystąpienia jakichś komplikacji. Dowiedź się również czy organizator ma potrzebne zezwolenia. Finalnie, poproś o sprawdzenie pojazdu, którym będą podróżować dzieci.
5. To również może być dobry moment, byś w miarę możliwości rozważył opłacenie dodatkowego ubezpieczenia na okres wyjazdu. Skontaktuj się z zaprzyjaźnionym ubezpieczycielem i wysłuchaj, jakie ma propozycje.
Przeczytaj też:
Ubezpieczenie na ferie zimowe – jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci i dorosłych?
Napiszcie nam w komentarzach jakie są wasze patenty na udane i bezurazowe ferie!
Poprzedni artykuł ze strefy rodzica:
Może was też zainteresować: