Oliwia ma 12 lat i wiele planów na przyszłość. Niedosłuch, kłopoty z oddychaniem i inne schorzenia znacznie utrudniają jej osiągnięcie celu. Możemy pomóc Oliwce i innym bohaterom Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. Wystarczy drobny gest.

Iwona Żochowska – Jabłońska:

Dzięki środkom z 1 % dzieci mają możliwość uzyskania szybkiej pomocy od specjalistów, zanim choroba wyrządzi większe szkody. Mogą dzięki temu korzystać ze sprzętów i terapii, które ratują im życie.

PRZEKAŻ 1% PODATKU NASZYM PODOPIECZNYM

Wpłać darowiznę na leczenie i rehabilitację dzieci z Warmii i Mazur:

WPŁAĆ

Oliwia  w przyszłości chciałaby zostać weterynarzem, już teraz troskliwie opiekuje się swoim czworonożnym przyjacielem. Interesuje się również geografią, lubi czytać książki geograficzne i oglądać programy naukowe. Dużo czasu spędza, jeżdżąc na rowerze, lubi aktywnie spędzać czas. Wydaje się, że wiedzie spokojne życie nastolatki, nic bardziej mylnego.

Dziewczynka urodziła się w zamartwicy z 2 punktami w skali Apgar i porażeniem twarzoczaszki, którego skutki widać przez opadnięty kącik ust i znaczną asymetrię oczu.  Kiedy miała 15 miesięcy, przeszła pierwszą poważna operacje na serce, która była konieczna, ponieważ w jej serduszku powstał wspólny kanał przedsionkowy komorowy.

— Myślałam, że problemy z sercem mamy już za sobą, jednak ostatnio lekarz zauważył przecieki w zastawce mitralnej. Na razie córka wymaga regularnej kontroli, póki zmiany się nie powiększają, obserwujemy co, dzieje się z jej  serduszkiem.- opowiada Pani Kamila, mama Oliwi. Obustronny niedosłuch zmusza dziewczynkę do noszenia aparatów, dzięki którym słyszy. Oliwia mówi bardzo dobrze jak na swoją niepełnosprawność, posługuje się również językiem migowym. Czasami ma problemy ze zrozumieniem słów, które się do niej wypowiada, wówczas trzeba jej dokładnie wytłumaczyć znaczenie danego wyrazu.

To  niejedyne schorzenia, z jakimi zmaga się nastolatka. Od urodzenia cierpi  na zrośnięcie się nozdrzy tylnych, oddychanie przez nos jest prawie niemożliwe, przez co narażona jest na ciągłe infekcje. Przeszła już kilka zabiegów udrażniania nozdrzy, jednak za każdym razem szybko się zrastają, powodując na nowo problemy z oddychaniem.

— Obecnie czekamy, aż Oliwka skończy 16 lat, wtedy układ twarzoczaszki będzie w pełni rozwinięty, to zapobiegnie szybkiemu zrośnięciu się nozdrzy i pozwoli córce w pełni oddychać- mówi mama dziewczynki. Kolejna choroba, która obezwładnia Oliwię, to migrena dziecięca. Lekarze twierdzą, że z wiekiem migrena może całkowicie minąć, na razie ataki są tak silne, że dziewczynka jest wyłączona z życia przez 3 dni. Leży w zaciemnionym pokoju z zimnym okładem na czole, który mama zmienia jej co chwilę.

— Bywało tak, że Oliwka nie zdążyła dojść na pierwszą lekcję, a wychowawczyni dzwoniła już, abym odebrała córkę. Przyjeżdżałam jak najszybciej, a ze szkoły wynosiłam ją półprzytomną. Kiedy ból mija widać ogromne zmęczenie na jej twarzy, te ataki ją wykańczają.- tłumaczy pani Kamila.

Oliwka od rana do godzin popołudniowych przebywa w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących. Tam odbywają się zajęcia szkolne dostosowane do osób, które  nie słyszą, realizuje tam również zajęcia z fizjoterapeutą, surdologopedą i logopedą. Kilka razy w tygodniu ma rehabilitacje, ponieważ ze względu na porażenie przy porodzie, jej łopatki nie są prawidłowo ułożone, co należy skorygować. Jest pod opieką audiologa, laryngologa, neurologa i okulisty. Co 3 miesiące, musi mieć wymieniane wkładki w aparatach, które nie są tanie, do tego dochodzi koszt prywatnych wizyt u neurologa i okulisty. Wymiana okularów, wkładek do aparatów, wizyty u lekarzy i terapeutów generują koszty, które przewyższają budżet samotnie wychowującej mamy. Środki z jednego procenta, dają Oliwce możliwość zapewnienie a odpowiedniej opieki i rozwoju, szansę na lepszą przyszłość.

— Podopieczni Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” zmagają się z chorobami i zaburzeniami, których skutki mogą wyrządzić nieodwracalne zmiany w organizmie. Najważniejsza jest jak najszybsza reakcja i równie szybkie podjęcie leczenia. Dzięki środkom z 1 % dzieci mają możliwość uzyskania szybkiej pomocy od specjalistów, zanim choroba wyrządzi większe szkody. Mogą dzięki temu korzystać ze sprzętów i terapii, które ratują im życie.- mówi Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.

Anna Ciborowska

Ty też możesz użyć mocy jednego procenta, wystarczy wpisać w rozliczeniu numer KRS 0000148747. A już dziś można dokonać wpłaty na konto Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887.