Kapsuła czasu i przemyślana strategia dotycząca tego co do niej włożyć tak by stała się ciekawym znaleziskiem za kilkadziesiąt lat, to może być pomysł na rodzinne przedsięwzięcie. Przeczytaj kilka inspiracji.

Czy chciałbyś by wydarzenia tego lub następnego lata, czy roku stały się jednym z fundamentów beztroskich wspomnień z dzieciństwa twojego malucha?  Tak by w rezultacie miały szansę stać się głównym ,,punktem programu”  podczas rodzinnych spotkań … Kapsuła czasu, a bardziej proces jej tworzenia i rodzinna burza mózgu na temat tego co do niej włożyć, tak by nawet za wiele lat została wartościowym znaleziskiem, może ci pomóc to osiągnąć.

I tu nasuwa się pytanie…

Po co komu rodzinna kapsuła czasu i  dlaczego to ważne by dobrze zastanowić się co do niej włożyć?

Czy czasami macie wrażenie, że coraz szybciej mija czas, gdy robicie się starsi? Choć mogłoby się wydawać, że maluchy dopiero co raczkowały, teraz jeżdżą na rowerze bez cienia zawahania. A wy zastanawiacie się jakim cudem to tak szybko minęło?

Właśnie dlatego kapsuła czasu i tworzenie jej w rodzinnym gronie, wspólne rozmyślanie na temat tego co włożyć do małego pojemnika pełnego pamiątek… Może okazać się bardzo sprytnym sposobem, by zatrzymać w czasie te bezcenne wspomnienia… Przygotujecie plan, wspólnie zastanówcie się co do niej włożyć i zabierzcie się do działania. Co więcej, w tym przypadku żadna wspomnienie nie jest zbyt błahe, by nie warto było  zatrzymać go w czasie. Co więcej, zdarza się, że to właśnie te najprostsze rzeczy mają największą moc. Sprawiając, że zdecydowanie cieplej się robi na sercu. Ponadto każda dekada charakteryzuje się własnymi trendami, więc nawet mały niepozorny przedmiot może wiele powiedzieć o ówczesnych ludziach.

Niewątpliwie, jednak jest pewien haczyk…

Potem jak już wykluczysz podstawowe elementy, które po prostu muszą się znaleźć w takiej kapsule, (zdjęcia, wycinki z gazet) może być ciężko zdecydować, co jeszcze można do niej włożyć… po to by kapsuła czasu, a zwłaszcza jej otwarcie po kilku lub kilkudziesięciu  latach było naprawdę ciekawym, ważnym, a może nawet wzruszającym wydarzeniem.

Kapsuła czasu i co do niej włożyć  – 10 propozycji

Zacznijmy od podstaw:

  1. Fotografie: oczywiście bez nich praktycznie nie byłoby tej kapsuły. We wspólnym gronie wybierzcie wasze ulubione fotografie. Niewątpliwie… ogranicza was  wyobraźnia i umiejętności fotograficzne. Mogą to być różne zdjęcia.  Chociażby, z okresu, gdy wasze dziecko było jeszcze maluchem i mogło zarówno beztrosko się bawić godzinami, jak i w dosadny sposób, jak na kilkulatka, wyrażać swoje zdanie w sklepie spożywczym.

Niewątpliwie, pomimo imponującego rozwoju technologii, dla wielu osób  przeglądanie klasycznego albumu ze zdjęciami może być niemal magicznym doświadczeniem Zwłaszcza z upływem lat. Oczywiście, podczas wybierania zdjęć nie warto się śpieszyć. Daj sobie trochę czasu, tak by starannie przejrzeć rodzinne fotografie i przeprowadzić burzę mózgu na ten temat. Niech każdy członek rodziny wybierze swoje ulubione. Oczywiście nie muszą być to tylko fotografie ludzi, ale również mogą by to  zdjęcia ulubionych miejsc, rodzinnego miasta, czy rodzinnego domu.

2. Wycinki z gazet:  Chociaż może dla ciebie samo kupowanie gazety w sklepie samo w sobie może być już reliktem przeszłości, Niewątpliwie warto przygotować kilka wycinków z bieżącej prasy, ponieważ zawierają informacje o tym, co dzieje się na świecie. A przyszłemu znalazcy kapsuły zdradzi jakie tematy czy wydarzenia były na czasie, w momencie przygotowywania kapsuły. Co więcej, jeśli wasze dzieci są wystarczająco duże i sprawne, mogą same wyciąć te wycinki z gazet, jednocześnie ćwicząc zdolności motoryczne.

Wiadomość dla człowieka z przyszłości

3. Nagranie wideo: to również prosty sposób, by zatrzymać w czasie wspomnienia. Niech każdy z domowników opowie o swojej aktualnej codzienności.

4.    Odręcznie napisany list: to propozycja dla osób, które są zainteresowany zostawieniem po sobie śladu w bardziej klasycznym wydaniu. Starsze dzieci mogłyby np. napisać jak ich zdaniem, zmieni się świat za kilkadziesiąt lat, Natomiast maluch, który dopiero co zaczął opanowywać pisanie, mógłby zostawić po sobie, chociażby jedno słowo.  Możliwości jest wiele…

Zabawka ,,na topie” opakowania po przekąskach i popularne ozdoby…

5. Rozchwytywana zabawka: każda dekada charakteryzuję zabawkami, o których marzy niemalże każde dziecko. Gdyby taka kapsuła czasu powstawała w latach 90-tych XX wieku co by można było do niej włożyć jako popularną zabawkę? Na myśl przychodzi, chociażby Tomagotchi lub uroczy włochaty stworek Furby. Oczywiście, nie inaczej jest z obecną dekadą. Figurki postaci z Krainy Lodu, maskotki z motywem Psiego Patrolu, czy Superzingsy sprawdziłyby się w roli ,,popularnej zabawki”.

6. Opakowania po ulubionych słodyczach lub smakołykach. Tego chyba nie trzeba tłumaczyć. Prawdopodobnie każdy człowiek ma smak, który jednoznacznie kojarzy się im się z dzieciństwem, latem czy świętami. Zastanów się, jak ciekawym znaleziskiem mogłoby być takie opakowanie dla osoby, która kiedyś otworzy waszą kapsułę. A przecież to taki prosty patent!

7. Biżuteria i akcesoria.  Przede wszystkim wybierz  taką biżuterię i  dodatki do garderoby by jednocześnie reprezentowały dodatki do stroju, które obecnie cieszą się popularnością. Ale miej też na uwadze, że prawdopodobnie porzucasz je dla dobra przyszłych pokoleń. Dlatego wybierz takie przedmioty, z którymi nie będzie ci się trudno rozstać.

Przedmioty do kapsuły w sentymentalnym  klimacie…

8. Odciski dłoni i stóp: To ciekawy pomysł jako przedmiot do kapsuły, niezależnie od tego w jakim wieku są aktualnie twoje dzieci, Najprostszy sposób na odciski to kartka papieru i farby plakatowe. Pomaluj rękę lub stopę w ulubionych barwach. Odciśnij i pozostaw do wyschnięcia. Następnie, dla lepsze trwałości możesz zalaminować ,,dzieło”.  Możesz też postawić na bardziej efektowne metody.

9. Drzewo genealogiczne: Choć z twoje perspektywy, powiązania rodzinne są sprawą oczywistą. A historie o odległych krewnych pełną rolę anegdotki podczas rodzinnych spotkań… To dla przyszłych pokoleń, starannie przygotowane drzewo genealogiczne może być bezcennym źródłem wiedzy, szansą, by poznać swoich przodków.

Ślady po popularnych formach rozrywki

10. Bilety na koncert, do kina czy  ulotki o filmach. Wybierz te filmy, które szczególnie zapadły ci w pamięci. Postaraj się nie rozdrabniać. Dorzuć bilety na koncert twojego ulubionego wykonawcy. Tym sposobem zdradzisz znalazcy kapsuły, jakiej muzyki słuchałeś.

Podsumowując… czyli jaki jest następny rok

Przed tobą jeszcze kilka ważnych decyzji.

  • Pierwsza – w czym przechowasz skarby? Sprawdzi się np. drewniana skrzyneczka czy duży szklany słój. Możesz też wybrać bardziej inwazyjne rozwiązania.  
  • Druga – dotyczy odpowiedniej kryjówki. Jeśli nie masz ogródka, którym będziesz mógł ją po prostu zakopać…. Nic straconego! Dobrym miejscem do przechowywania kapsuły może okazać się chociażby strych, piwnica czy garaż.
  • Trzecia – jak skutecznie przygotować wskazówki? Zadbaj o to by szybko przygotować instrukcję, tak by po latach z łatwością odnaleźć kapsułę… lub jeśli chcesz… tak by przyszłe pokolenia miały szansę odszukać ukryte przez ciebie skarby.

Dowiedz się więcej:

List do potomności, czyli jak zrobić kapsułę czasu?

Kapsuła czasu – diy dla dzieci i dorosłych

Do dzieła! Najtrudniej jest zacząć…

Ostatni artykuł ze strefy rodzica:

Może cię też zainteresować

Piknik z dzieckiem – jak zapakować i przygotować smakołyki

Coś na ząb w Olsztynie – propozycje, gdzie można dobrze zjeść