Eryk to chłopiec, który już od pierwszych miesięcy życia musi mierzyć z nieuleczalnymi chorobami. Jedyną szansą na jego powrót do zdrowia jest stała rehabilitacja.

Nawet z tych niewielkich kwot, które odpisujemy od podatku, zbierają się duże sumy na pomoc chorym. Są to pieniądze, dzięki którym dzieci mają ułatwiony dostęp do specjalistów i możliwość korzystania z niezbędnych sprzętów rehabilitacyjnych, a co za tym idzie, dają szansę na lepszy rozwój i samodzielność — tłumaczy Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.

PRZEKAŻ 1% PODATKU NASZYM PODOPIECZNYM

Wpłać darowiznę na leczenie i rehabilitację dzieci z Warmii i Mazur:

WPŁAĆ

Rodzice Eryka z niecierpliwością czekali na dzień, w którym ich syn pojawi się na świecie. Nic nie wskazywało, że ich nowo narodzonego syna czeka życie przepełnione bólem i cierpieniem. Po porodzie zdawało się, że jest całkowicie zdrowy. Lekarze przyznali mu nawet dziesięć punktów w skali Apgar. Życie rodziny wywróciło się do góry nogami dopiero po czterech miesiącach życia chłopca. Diagnoza lekarzy była jednoznaczna — wady rozwojowe mózgu. Jednak to niejedyne schorzenie, z którym przyszło mu się mierzyć. Stwierdzono u niego inne wady rozwojowe mózgu, zespół Westa ( zaburzenia padaczkowe), a także małogłowie i zeza.

Dziś Eryk to wesoły dziewięciolatek, który uwielbia bawić się zabawkami, szczególnie tymi, które wydobywają różne dźwięki.

Pogodne usposobienie chłopca udziela się wszystkim, jego mama podkreśla, że przy nim nie da się smucić. Chłopiec uwielbia chodzić chodzi do przedszkola, godzinami mógłby bawić się z innymi dziećmi. Niestety częste ataki padaczki uniemożliwiają zabawę. Większość dni rodzina przeznacza na rehabilitację chłopca, która są jedyną szansą na polepszenie jego stanu zdrowia. — Rehabilitację mamy praktycznie od poniedziałku do soboty, gdy syn chodzi do przedszkola to ma jeszcze więcej takich zajęć. Niestety ze względu na pan-demię jest to niemożliwe. Jego ulubionymi są te na basenie, bo Eryk uwielbia wodę — wyjaśnia mama chłopca.

Rodzice z chłopca często na rehabilitację muszą dowozić go do szpitali nie tylko w okolicy zamieszkania, ale i w całym w regionie. Stale odwiedzają Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży „Marzenia”, gdzie odbywają się ćwiczenia, chłopiec uczęszcza również na rehabilitację w ośrodku w Ełku. Dodatkowo co jakiś czas spędzają kilka dni w szpitalu w Warszawie, gdzie robione są mu kompleksowe badania.

Zwichnięte stawy biodrowe stwarzają kolejny problem ze zdrowiem chłopca, być może w przyszłości potrzebna będzie ingerencja chirurgiczna. Ze względu na padaczkę Eryk jest na diecie ketogennej, nie je samodzielnie, przebył również operację antyrefl uksową. Na co dzień opiekuje się nim mama, którą wspiera najstarsza córka. — Jest dla mnie ogromnym wsparciem, wie co zrobić, gdy syn ma atak padaczki i jakie leki mu podać. Od samego początku angażowała się w leczenie i opiekę nad bratem — mówi mama chłopca.

Rodzice starają się wspierać chłopca każdego dnia w powrocie do zdrowia. Niestety choroba Eryka generuje ogromne koszty sięgające niekiedy wydatków na miesiąc wysokości 2 tys. zł. Budżet 5-osobowej rodziny jest mocno obciążany. Wspólnie możemy pomóc rodzinie rozliczając swoje zeznanie podatkowe. — Nawet z tych niewielkich kwot, które odpisujemy od podatku, zbierają się duże sumy na pomoc chorym. Są to pieniądze, dzięki którym dzieci mają ułatwiony dostęp do specjalistów i możliwość korzystania z niezbędnych sprzętów rehabilitacyjnych, a co za tym idzie, dają szansę na lepszy rozwój i samodzielność — tłumaczy Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. — Wsparcie udzielone Erykowi udowadnia, że przekazanie 1proc. to realna pomoc. Od 2016 r. pieniądze z 1 proc. podatku pokryły koszty leczenia i rehabilitacji chłopca o wartości 17 000 zł, a tylko w zeszłym roku z 1proc. zrefundowaliśmy Erykowi m.in. dojazdy do specjalistów na łączną kwotę 2 200 zł — dodaje szefowa fundacji.

Alicja Kowalczyk

Żeby przekazać 1 procent podatku, wystarczy wpisać w rozliczeniu numer KRS 0000148747. A już dziś można dokonać wpłaty na konto Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887.