Trwa ten wyjątkowy czas w roku, gdy możesz przekazać 1,5% podatku podopiecznym Fundacji ,,Przyszłość dla Dzieci”.
Przygotowując rozliczenie pitu online i nie tylko, wspólnie pomagajmy dzieciom z Warmii i Mazur. Chorym i z niepełnosprawnościami.
Pomóż Kornelii, Bartusiowi i ich ponad 500. koleżankom i koleżankom i kolegom sięgnąć po marzenia.
Kornelia chciałaby robić gwiazdy. Bartuś grać w piłkę. Twoje 1,5% podatku pomoże im sięgnąć po marzenia
Teraz możesz to zrobić w sposób najprostszy z możliwych – poprzez przekazanie Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” 1,5 % Twojego podatku. Poznaj naszych wspaniałych podopiecznych. Wiedz, że działając z nami — realnie poprawisz życie 515. chorych maluchów i nastolatków z całych Warmii i Mazur. Dziś opowiemy Wam o naszych małych, potrzebujących pomocy w rehabilitacji olsztyniakach. Oni czekają na wasz PIT, oni czekają na wasze wsparcie.
Kornelia z Olsztyna, nieustraszona wojowniczka z Fundacji ,,Przyszłość da Dzieci”. Do kiedy przygotować rozliczenie z podatku? Masz czas do 30 kwietnia!
Fot. Radosław Szul
Jak rozliczyć PIT? Szczegółową instrukcję znajdziesz poniżej:
Kornelia wraz z siostrą bliźniaczką zacięcie ćwiczą gwiazdy gimnastyczne. To ostatnio ich najnowsze wyzwanie inspirowane zajęciami z Capoeiry, na które obie uczestniczą.
– Nie! Kornelia! Na jednym ręku to już nie! – protestują rodzice.
Dziewczynka, mimo że uwielbia ruch, taniec, rytm, muzykę i sport musi na siebie wyjątkowo uważać. Urodziła się bowiem z zespołem Klippel-Feila. W 2022 jako niespełna sześciolatka przeszła już jedną niełatwą operację, a niewykluczone, że za kilka lat czeka ją kolejna – wszystko zależy jak z jej układem kostnym, obejdzie się wymagające dojrzewanie.
– Wkładamy we wszystko dużo pracy, ćwiczymy z Kornelią od lat zarówno ze specjalistami jak i sami w domu, mając nadzieję, że mięśnie Kornelii będą na tyle mocne, że uda nam się uniknąć kolejnej mocno inwazyjnej operacji. Albo, że technologie pójdą na tyle do przodu i ta operacja nie będzie już tak agresywna – opowiada pani Monika, jej mama.
Problemy zaczęły się, gdy Kornelia miała dwa miesiące, a podpór rączek wciąż się nie pojawiał. Już wtedy ćwicząca z niemowlęciem fizjoterapeutka zwróciła uwagę, że coś poważniejszego może być na rzeczy. Zastanowiło ją wysokie położenie łopatki u dziewczynki. I faktycznie — gdy w wieku siedmiu miesięcy Kornelka została poddana pierwszemu prześwietleniu, jej rodzice aż złapali się za głowę.
– Nie spodziewaliśmy się, aż tylu schorzeń. Okazało się, że Kornelia ma nieprawidłowości nie tylko w barku i łopatce, ale również skoliozę oraz wady kręgów i zrośnięte żebra. – wspomina jej mama. Zaczęło się żmudne szukanie pomocy. Nierehabilitowana Kornelia szybko mogłaby mieć wielki problem z poruszaniem prawą ręką oraz postępującą skoliozą. Dziewczynka trafiła jednak na odpowiednich ludzi.
– Dzięki regularnej fizjoterapii stan skrzywienia kręgosłupa wynosi około 40 procent i od kilku lat się nie pogłębia. To dobra wiadomość. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że odwodzenie rączki po operacji łopatki poprawiło się i utrzymuje się na stałym wypracowanym poziomie 90 procent.
Lekarze i fizjoterapeuci są z córki bardzo zadowoleni.
Często zwracają uwagę na to, że to co widać na zdjęciach i to jak dobrze prezentuje się „na żywo” Kornelia, to jakby dwie różne osoby – podkreśla z dumą pani Monika.
Dziewczynka oprócz problemów z układem kostnym cierpi również na agenezję nerki, astygmatyzm i nadwzroczność. Duża część jej życia upływa w poradniach i na rehabilitacji, a mimo wszystko – w tym momencie już dumna drugoklasistka — wciąż podejmuje nowe wyzwania i rozwija się w najróżniejszych dziedzinach.
– Do niedawna jedną z jej ulubionych pasji był taniec jak również bardzo pozytywnie wpływający na jej skoliozę basen, ale teraz polubiła zajęcia teatralne. Te z kolei bardzo pozytywnie wpływają na jej samoocenę i pewność siebie, bo Kornelka jest dość zamkniętą w sobie dziewczynką. Te spotkania bardzo ją otwierają – zauważa jej mama.
Może Cię zainteresować:
Zamkniętym w sobie chłopczykiem może wydawać się również kolejny z podopiecznych Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” – malutki Bartuś. Maluch mimo ukończonych dwóch lat w zasadzie nie mówi.
Jednak jak się podkreśla pani Paula, jego mama — brak mowy jest spowodowany bardzo słabymi mięśniami jamy ustnej. Sprawdzono to u logopedy. Bartuś musi solidnie buźkę i język ćwiczyć. Zalecone, niedawno wdrożone masaże jeszcze nie zaczęły działać, tu jednak mama chłopca jest dobrej myśli. Bardziej martwi się o nóżki synka. Chłopiec ma zdiagnozowaną szpotawość kolan, nadmierną antetorsję stawów biodrowych i zniekształcenie stóp.
– Od początku nóżki syna wydawały mi się jakieś inne. Teoretycznie na początku w niczym mu to nie przeszkadzało. Szybko zaczął siedzieć, przemieszczać się, a chwilę przed skończeniem roku chodzić – opowiada jego mama.
Czas mijał, Barek teoretycznie chodził, ale chód malucha daleki był od chodu innych dzieci w jego wieku.
– Nóżki pomimo mijającego czasu leciały mu bardzo do środka i wywijały mu się zupełnie poza kontrolą. To potykanie się o własne nogi było i jest nagminne i niebezpieczne. Bartuś ma wszystko w siniakach, kilka razy zdarzyło mu się nawet z impetem upaść na główkę – opowiada jego mama.
Chłopczyk został zapisany do Ośrodka Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, gdzie codziennie jest rehabilitowany. Od początku nosi też specjalistyczne obuwie ortopedyczne. Jednak jego mama widzi, że to, co oferuje Ośrodek to dla jej syna za mało. Bartuś potrzebuje dodatkowej fizjoterapii, a to duże koszty.
– Stała pomoc logopedy i rehabilitanta to taki niezbędnik mojego syna, aby mógł, chociaż próbować gonić swoich rówieśników. Im więcej zrobię teraz, tym — mam nadzieję – łatwiej będzie potem. Jednak koszty mnie przerastają, Bartuś ma jeszcze siedmiomiesięcznego brata Marcela, który ze względu na zbyt wysokie napięcie mięśniowe również jest w rehabilitacji. Dwoje naprawdę małych dzieci i każde ze specjalnymi potrzebami to prawdziwe wyzwanie, dlatego nie ukrywam, że przydałaby mi się każda pomoc. – mówi pani Paula.
Bartuś z wprawą tarmosi się z bratem Marcelem na dywanie i jak każdy dwulatek kocha świnkę Peppę. Mimo niepełnosprawności ruch nie jest mu obcy – uwielbia grać w piłkę. Już dziś wiadomo jednak, że prawdziwa kariera piłkarska ze względu na liczne schorzenia układu ruchu będzie dla niego niedostępna. Jednak to, aby poruszał się stabilnie, bez przewracania i bez bólu wciąż jest możliwe. Na ten moment potrzeba mu intensywnych ćwiczeń, być może nawet takich kilka razy w tygodniu.
Może Cię też zainteresować:
– W przyszłości może się okazać, że Bartek będzie musiał przejść jakieś zabiegi i operację. Do wszystkiego się dostosujemy, bo najważniejsza jest sprawność mojego dziecka, marzy mi się jakiś cudotwórca, który w szybki sposób odprostowałby nóżki mojego syna, ale na razie pozostają nam drogie ćwiczenia – mówi pani Paula.
♡♡♡
– Drodzy fundacyjni przyjaciele! Właśnie taki wspaniałym dzieciom jak Bartek i Kornelia pomagacie, przekazując 1,5 procent podatku przy rozliczeniu PIT. Pomaganie nie musi być trudne. A nawet może być całkiem przyjemne, gdy dobrze się wie komu, jak i po co się pomaga. W Fundacji z dużą wrażliwością i wyczuciem staramy się przybliżyć Wam sylwetki naszych podopiecznych, abyście byli pewni swojego wyboru. To dzięki waszemu odpisowi podatku potrzebujące dzieci z całych Warmii i Mazur mogą się rehabilitować i leczyć bez przeszkód, jeździć na turnusy usprawniające czy szybko dostają wózki inwalidzkie, czy pionizatory. Bardzo Wam dziękujemy, że jesteście z nami – zaznacza Iwona Żochowska – Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.
♡♡♡
–
Fot. archiwum prywatne
Twoje 1, 5% podatku to ogromna poMOC! Każdego dnia wspiera maluchy i młodzież z Fundacji ,,Przyszłość dla Dzieci” . Pomaga zrefundować koszty zakupu sprzętów rehabilitacyjnych i zapewnić dodatkowe godziny kompleksowej rehabilitacji.
Fot. archiwum prywatne.
Wypełnienie PITu – jak to działa?
Wpisz nr KRS 0000148747 oraz kwotę półtora procent w swoim zeznaniu podatkowym.
Jak oddać 1,5% podatku?
– za pomocą pitax.pl lub e-pit na naszej stronie. Nasz KRS już jest tam wpisany.
– Logując się na swój profil w serwisie https://www.podatki.gov.pl/,
– Składając papierową wersję deklaracji PIT do Urzędu Skarbowego.
Agnieszka Porowska
Jak rozliczyć PIT? Więcej informacji TUTAJ