Każdy dzień to walka rodziców Patryka o lepsze jutro. Chłopiec zmaga się z autyzmem wczesnodziecięcym. Jedyną szansą na jego lepsze funkcjonowanie jest kosztowna rehabilitacja. Na szczęście wspólnie możemy pomóc Patrykowi i innym bohaterom Fundacji ,,Przyszłość dla Dzieci”. Decyzja, dokąd trafi równowartość jednego procenta podatku należy do ciebie.

Iwona Żochowska – Jabłońska

Jeszcze przez najbliższy tydzień możemy złożyć zeznanie podatkowe. Wszystkich, którzy zostawili sobie ten obowiązek na ostatnią chwilę, namawiamy, aby wesprzeć jednym procentem Fundację „Przyszłość dla Dzieci”.

Twoja darowizna odmieni życie chorych maluchów. Pomóż im!

Moc jednego procenta może pomagać Patrykowi każdego dnia.

Patryk potrzebuje pomocy jednego procenta. To bardzo wesoły ośmiolatek z Olsztyna. Wolny czas po szkole najchętniej spędza bawiąc się z ukochanym psem. Zdecydowanie można powiedzieć o nich, że to zgrany duet.

— Czasami gania się z naszą suczką po całym domu. Zachęca ją do wspólnej zabawy naśladując jej szczekanie śmieje się pani Elżbieta, mama podopiecznego Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.

Wśród innych zainteresowań chłopca znalazło się coś o czym marzy większość rodziców, pomaganie w obowiązkach domowych. Ulubioną zabawą ośmioletniego Patryka jest… pomoc tacie przy gotowaniu.

— Zabawki idą już w odstawkę, teraz największą radość Patrykowi sprawiają domowe czynności. Uwielbia np. kręcić mikserem jak pieczemy ciasto — mówi mama chłopca

Chłopcu ze względu na autyzm wczesnodziecięcy, z którym zmaga się każdego dnia, ciężko jest nawiązywać kontakty społeczne. Dlatego najlepiej czuje się w towarzystwie rodziców i rodzeństwa. Patryk ma dwóch braci, 15-letniego Daniela i młodszego Dominika, który ma dopiero roczek. Od momentu zdalnego nauczania świat rodziny stanął na głowie. Mama chłopców biega pomiędzy pokojami, aby do-pilnować czy najstarszy syn zamiast słuchać nauczyciela nie gra w gry na komputerze.

— Niektórzy mówią, że jedno dziecko mam już „odchowane”, a to nieprawda. Na nastolatka też trzeba mieć cały czas oko — mówi mama chłopców.

Najwięcej uwagi musi poświęcać jednak najmłodszemu synowi (który dopiero zaczyna ząbkować) oraz właśnie Patrykowi. Chłopiec wymaga stałej opieki lekarzy specjalistów oraz zajęć z rehabilitantem. Niestety w dobie pandemii jego rehabilitacja odbywa się wyłącznie przy pomocy internetu. Na ekranie komputera prowadzący zajęcia pokazu-je jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Pani Elżbieta przyznaje, że rola „domowego rehabilitanta” nie jest łatwa.

Masz Moc - jeden procent
Pamiętaj, że masz moc jednego procenta!

Tylko regularna rehabilitacja może ułatwić chłopcu codzienne funkcjonowanie. Środki z jednego procenta podatku pomogą pokryć koszty z nią związane i ułatwić rodzicom Patryka walkę o jego samodzielność.

— Niestety teraz Patryk ma rehabilitację zdalnie. Jedyne zajęcia „na żywo” odbywają się w piątki z panią nauczycielką wspomagającą. Ostatnio był w szpitalu, dlatego teraz nadrabiają zaległości — wyjaśnia mama Patryka.

I dodaje: — Muszę przyznać, że czasami jest trudno. Musimy go przypilnować czy dobrze wykonuje ćwiczenia. Bardzo szybko oznajmia, że już jest zmęczony i nie będzie dalej robił zadań. Zawsze jesteśmy przy nim, bo stała rehabilitacja jest niezbędna.

Rodzice starają się urozmaicić chłopcu rehabilitacje, cały czas wyszukują nowych aktywności, które mogłyby polepszyć jego stan zdrowia. Przy pomocy jednego procenta da im możliwość wyboru najlepszej terapii dla syna.

Niedługo mama zbierze Patryka do stadniny koni, gdzie odbędzie się jego hipoterapia, metoda rehabilitacji psycho-ruchowej, która odbywa się przy udziale koni. Niestety dostępna ilość terapii wciąż jest niewystarczająca. Specjalistyczna rehabilitacja jest kosztowna i wykracza poza możliwości finansowe rodziny. Jedynym żywicielem rodziny jest tata chłopców. Dlatego rodzice Patryka postanowili zwrócić się o pomoc do Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”, która od osiemnastu lat wspiera chore i niepełnosprawne dzieci z naszego regionu.

— Zawsze staramy się pomóc najlepiej jak umiemy. Podopieczni Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” zmagają się z chorobami i zaburzeniami, których skutki mogą wyrządzić nieodwracalne zmiany w organizmie. Dlatego zdaje-my sobie sprawę, że najważniejsza jest jak najszybsza reakcja i równie szybkie podjęcie leczenia — wyjaśnia Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.

Na szczęście jest szansa, żeby pomóc Patrykowi i innym podopiecznym Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. Jeszcze przez najbliższy tydzień możemy złożyć zeznanie podatkowe. Wszystkich, którzy zostawili sobie ten obowiązek na ostatnią chwilę, namawiamy, aby wesprzeć Fundację „Przyszłość dla Dzieci” przekazując jeden procent.

— Niestety, często w walce z chorobą przeszkodą są kwestie finansowe. Każdy z nas może pomóc, oddając swój jeden procent na rzecz podopiecznych fundacji i dać im nadzieję na lepsze jutro — podkreśla Iwona Żochowska-Jabłońska

Alicja Kowalczyk

Ty też możesz użyć mocy jednego procenta, wystarczy wpisać w rozliczeniu numer KRS 0000148747. A już dziś można dokonać wpłaty na konto Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887.
Logo Fundacji "Przyszłość dla Dzieci"

Bądź z nami na bieżąco, obserwuj nas na FACEBOOKU