Choć są jeszcze dziećmi, przeszli więcej niż niejeden dorosły. Zmagają się z ciężkimi chorobami, wymagającymi skomplikowanego leczenia. Ale nie tracą nadziei i walczą. Wspiera ich Fundacja „Przyszłość dla Dzieci”. Ty też możesz pomóc.

Wesprzyj naszą akcję i podaruj chorym i niepełnosprawnych dzieciom udane święta!

Zbiórka Podaruj dzieciom Gwiazdkę!

57 159,42 zł z 50 000 zł

114%

Cóż bowiem warte nawet najpiękniej przystrojone drzewko i fura prezentów pod nim, na co komu pyszne uszka, barszcze, pierniki i makowce — gdy jakieś dziecko jest smutne? Święta to czas, […]

Właśnie startuje coroczna akcja „Gwiazdka z Przyszłością”, w której Fundacja zbiera pieniądze i produkty. Dzięki nim chore i niepełnosprawne dzieci z Warmii i Mazur dostaną 500 gwiazdkowych prezentów.
— Niestety sytuacja covidowa powoduje, że wielu rzeczy nie możemy zrealizować — przyznaje Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. — Ale nie możemy też powiedzieć naszym podopiecznym: „Poczekajcie”. Stan ich zdrowia na to nie pozwala. Oni nadal muszą być leczeni i rehabilitowani. Dlatego będziemy starali się zebrać pieniądze, ale też przygotować radosne upominki na święta, żeby choć przez chwilę mogli poczuć się wesołymi dziećmi i zapomnieć o swoich przypadłościach.
Ponieważ szkoły są zamknięte, nie będzie tradycyjnych zbiórek pieniędzy.
— W związku z tym serdecznie zachęcamy wszystkich do wejścia na naszą stronę — mówi dyrektor Fundacji. — Tam udostępniliśmy specjalną skarbonkę „Gwiazdka z Przyszłością”. Każdy może założyć swoją skarbonkę, określić kwotę którą chciałby zebrać i zbierać razem z nami na upominki, ale także na leczenie i rehabilitację naszych podopiecznych. Dzieci, czy to w przedszkolu, czy same w domach, razem z nauczycielami będą mogły przygotować „Skarbonkę z gwiazdką” i w okresie przedświątecznym odkładać pieniądze. Następnie, środki będą wpłacane przez rodziców na stronie Fundacji. Akcję tę skierowaliśmy do ciągle działających przedszkoli, ale także do uczniów młodszych klas szkół podstawowych.

Jeśli chcesz dołączyć do akcji, ale nie wiesz jak realnie pomóc w przygotowaniu prezentów, zapraszamy do lektury:

Pomóż nam zrobić 500 gwiazdkowych prezentów


Do akcji włączyło się już kilkanaście placówek oświatowych z regionu. Jedną z nich jest Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Lubawie.
— Akcja zaczęła się w środę i potrwa dwa tygodnie — wyjaśnia Małgorzata Niedźwiedzka, psycholog szkolny. — Otworzyliśmy wirtualną skarbonkę, na którą uczniowie wraz z rodzicami mogą dokonywać przelewów. Żeby pobudzać kreatywność uczniów, ze strony można ściągnąć wzór i w oparciu o niego własnoręcznie wykonać skarbonkę. Jednak podstawą będą wpłaty dokonywane za pośrednictwem internetu — tłumaczy nasza rozmówczyni.
Jednym z podopiecznych Fundacji jest Bartłomiej Kosakowski. Chłopiec cierpi na dziecięce porażenie mózgowe prawostronne, wadę wzroku oraz wadę serca. Jego mama wraz z koleżanką postanowiły włączyć się w fundacyjną akcję. Wolontariuszki zorganizowały zbiórkę słodyczy i zabawek na terenie Myszyńca.


— Zaczęłyśmy dokładnie 30 listopada — opowiada mama Bartłomieja. — Paczki odbieramy codziennie wieczorem, o ile uda nam się coś zebrać. Wszystko odkładamy do kartonów, a następnie przekazujemy fundacji. W tych działaniach wspiera nas kilka lokalnych sklepów. W jednym z nich postawiono wózek, do którego klienci mogą odkładać towary przeznaczone na zbiórkę. Do tej pory udało nam się zebrać czekolady, batoniki, ciasta, żelki i czekoladowe Mikołaje. Od przedsiębiorców zajmujących się handlem zabawkami otrzymałyśmy kilka paczek, ale ich nie otwierałyśmy ich, więc nie wiemy, co jest w środku.
Podobne zbiórki będą prowadzone także w stolicy regionu między 11 a 13 grudnia.
Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” pomagają zarówno instytucje państwowe, jak i firmy prywatne.


— Przygotowują one albo paczkę dedykowaną konkretnej rodzinie, albo przygotowują po kilka-kilkanaście paczek od swojej firmy bądź pracowników — opowiada Iwona Żochowska-Jabłońska. — Od wielu lat wspiera nas Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie. Co roku wspierają nas też inne firmy, m.in firma Staniszewscy, która przekazuje pieniądze i która przygotowała kilka paczuszek dla naszych dzieciaków. Włączyła się także firma Aurora, która co roku przygotowuje większą paczkę dla jednej z rodzin. Zachęcamy, by takich firm było jak najwięcej.
Do akcji „Gwiazdka z Przyszłością” przyłączają się również muzycy. Kompozytor i gitarzysta rockowy Said Stępniewski wraz z grupą znajomych przygotował niezwykłą atrakcję.


— Powstała piękna pastorałka, w której Said oraz artyści śpiewają wraz z podopiecznymi naszej fundacji — nie kryje radości szefowa fundacji. — To również ma na celu szerzenie informacji o naszej organizacji i akcjach, jakie prowadzimy. To także piosenka, która wprowadza nas wszystkich w świąteczny nastrój. Nasze dzieciaki nagrały z artystami naprawdę świetny, nowoczesny utwór, którego dobrze się słucha. Każdy w tym świątecznym czasie może ją sobie włączyć, otworzyć serce, sięgnąć po telefon i dokonać wpłaty — zachęca Iwona Żochowska-Jabłońska.


Paweł Snopkow

p.snopkow@gazetaolsztynska.pl