Wiosna za pasem – ta pora roku przyniesie ze sobą  kolejne szanse na beztroskie zabawy z dziećmi. Poniżej szczypta inspiracji.  

Wiosna – przykładowe zabawy z dziećmi

Niebawem oficjalnie rozpocznie się ta pora roku, gdy wszystko budzi się do życia. A na zewnątrz robi się coraz cieplej. Jak można spędzić tę porę roku, aktywnie z maluchem tak by nie dopadła go nuda. Poniżej kilka pomysłów.

Poszukiwanie pierwszych oznak wiosny

Obecnie gdy na co dzień jest coraz więcej słońca, niebawem będzie dobry moment, by przeprowadzić własne śledztwo. Zabierz malucha na spacer lub wycieczkę rowerową. Zamieńcie się w prawdziwych detektywów. Wasz cel to znaleźć odpowiedz na pytanie: czy już puka wiosna do naszych drzwi. Poszukaj wspólnie z twoim dzieckiem śladów aktywności zwierząt. Czy znajdziecie na drzewach gniazda ptaków? Czy dookoła widać coraz więcej kolorów? Wspólnie obserwujcie, jak zmienia się pogoda na przestrzeni dni i tygodni.

Może cię zaciekawić:

5 rzeczy, które trzeba zabrać na wiosenny spacer z dzieckiem

SMYK: Wiosenny spacer z noworodkiem – jak ubrać malucha?

Poszukiwanie skarbów

Wspólne poszukiwanie skarbu może być ciekawą propozycją zabawy z dzieckiem – wiosna daje duże pole do popisu. A poszukiwanie zaginionego skarbu zapewni maluchowi rozrywkę. Niebanalną przygodę, którą zapamięta.  Rodziców wybierz skarb. Znajdź odpowiednią kryjówkę. Przygotuj  kilka wskazówek dopasowanych do wieku dziecka. Mogą to być na przykład rebusy lub rymowanki. Narysuj mapę, która będzie źródłem informacji podczas poszukiwań. Gdy już wszystko będzie gotowe, to znaczy, że czas zacząć dobrą zabawy.

Może cię zainteresować:

PLAKATUFFKA – poszukiwacze skarbów scenariusz zabawy

SZAFA BABCI STASI – szukamy zaginionego skarbu

 Rodzinny piknik

Wspólnie ucztowanie na łonie natury to doskonała forma rozrywki w czasie wiosny, gdy nie jest zbyt zimno, ale też nie jest też za gorąco. Ludzie chcą spędzać więcej czasu na zewnątrz i owady tak bardzo nie uprzykrzają życia. Przygotuj ulubione przekąski i napoje. Wybierz się z całą rodziną, chociażby do ulubionego parku. Albo jeśli masz taką możliwość wystaw stolik z krzesełkami przed dom lub blok. Nakryj do stołu i wykorzystaj ten piknik jako kolejną szansę do zacieśniania więzów rodzinnych.

Przeczytaj też:

MUM IN THE CITY: Zdrowe przekąski dla dziecka (i nie tylko!)

PAMPERS: Zdrowe przekąski dla Twojego malucha i przedszkolaka

Lot latawcem

Wiosna to również dobra pora na zabawy z latawcem. Przed nami, może być wiele wietrznych dni. Zainwestuj w latawiec. Następnie, wybierz odpowiednie miejsce na tę zabawę. Będziesz potrzebował dużo otwartej przestrzeni. Tak by wiatr mógł bezkarnie wywijać latawcem. A twój maluch nie będzie musiał uważać na liczne przeszkody na swojej drodze. Oczywiście jeśli w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko, możesz zamienić tę zabawę w przyjazną rywalizację. 

Suszenie kwiatów na różne okazje

Wykorzystaj ten moment gdy wszędzie pojawiają się kolorowe kwiaty. Zachowaj ich trochę, by łatwej przetrwać te bardziej ponure dni. Razem z twoim dzieckiem w słoneczny, wiosenny dzień wybierz się na łąkę, by zebrać trochę polnych kwiatów. Upewnij się, że nie są mokre, bo to mogłoby popsuć całą zabawę. Po powrocie do domu umieśćcie kwiatu pojedynczo między kartkami papieru i połóżcie na nich ciężkie książki. Powinny tak zostać przez 7-10 dni. Potem możesz, razem z twoim maluchem zrobić z tymi zasuszonymi kwiatami co chcecie. Chociażby przygotujcie laurkę lub jakąś ozdobę do domu. Dajcie się ponieść kreatywności!

Ciasto z błota

Chociaż rodzicom błoto często kojarzy się tylko z bałaganem, to dla wielu dzieci niesie ze sobą zupełnie inne skojarzenia. Beztroska zabawa i przygoda to tylko niektóre z nich. Kto wie, może w przyszłości to właśnie imponujące ciasto z błota będzie budziło ciepłe wspomnienia z dzieciństwa. Tworzenie błotnego ciasta daje wiele pola do popisu i pomoże zapewnić dzieciom rozrywkę na kilka godzin. Do zabawy wykorzystaj to co masz pod ręką. Pojedyncze miseczki, stare patelnie i foremki jesteś w stanie poświęcić, na rzecz dobrej zabawy będą w sam raz. Do dekoracji błotnych wypieków przydadzą się kwiaty, patyki, liście itp. Kreatywność twojego dziecka i jego postępy w dekorowaniu mogą zaskoczyć nawet ciebie.

Może cię zainteresować:

NATULI: Kuchnia błotna, czyli wszystkie zalety wody i błota w jednym

Domowy ogródek

To kolejny sposób, by sprawić, by twoje dziecko nawiązało kontakt z łonem natury we własnych czterech kątach. Pokaż mu, że z maleńkiego nasionka może wyrosnąć roślina. Postaw na prostotę. Posadź coś po prostu w doniczce, po to by twój maluch mógł obserwować jakie zmiany zachodzą na przestrzeni dni i tygodni. Wystarczy tylko trochę wody i cierpliwości, by wyhodować coś od zera. 

Albo przygotuj w małej skrzynce ogródek ze świeżymi ziołami, który zawsze będzie w kuchni pod ręką po to, by nadać więcej smaku przygotowanym potrawom.

Może cię zainteresować:


Dziecięcy ogródek na balkonie – co zasiać, co urośnie?

Mali ogrodnicy, czyli sadzimy rośliny

Napiszcie nam w komentarzach, jakie są wasze patenty na aktywne spędzanie czasu podczas pierwszych cieplejszych miesięcy w roku.

Ostatni artykuł ze strefy rodzica:

Pomysły typu ,,zrób to sam” by zająć wolny czas:

Pomysły DIY. Prezent dla ukochanej osoby