Z nadejściem września jedno pytanie spędza sen z powiek rodziców – jak zmotywować dziecko do nauki? W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki.
W pierwszej kolejności zapraszamy do lektury naszego archiwalnego artykułu, na temat podstaw adaptacji w przedszkolu i w szkole. Nie bez powodu, kładziemy w nim szczególny nacisk na to jak istotną rolę w tym procesie odrywa szacunek do różnych emocji twojej pociechy.
Przeczytaj więcej:
Motywacja do nauki, a płynne czytanie
Chociaż osobowość i ogólne usposobienie mają wpływ na podejście do nauki, to jednak każdy uczeń, który odnosi sukcesy, prędzej czy później, musi ,,wyhodować” w sobie skuteczne nawyki. W rezultacie pozwalają mu one skutecznie przyswajać nową wiedzę w optymalny i bezstresowy sposób. Niewątpliwie jednak by rzeczywiście tak się stało, motywacja do nauki twoje pociechy, ma tu kluczowe znaczenie. Na szczęście, są liczne strategie i techniki, które jeśli będą wdrażane regularnie, sprawią, że twoje dziecko będzie bardzo zmotywowane.
Niewątpliwie jednym z asów w rękawie zdolnego ucznia jest opanowana umiejętność czytania. Gdy Twoje dziecko czyta bez problemu, książka staje się dla niego po prostu łatwo dostępnym źródłem ciekawych historii. Jako rodzic przede wszystkim stwórz sprzyjające warunki. Pozwól dziecku samodzielnie wybierać książki. Wplataj czytanie w dobrą zabawę. Wypróbuj któryś z poniższych sposobów. Kto wie, z czasem może okazać się, że masz w domu mola książkowego. Podstawy nauczania dziecka czytać z najdziesz w innym artykule z fundacyjnej strefy rodzica.
KILKA PRAKTYCZNYCH WSKAZÓWEK:
1) Wybieraj ,,lektury” do czytania zgodnie z zainteresowaniami dziecka. Bez wątpienia, twój maluch będzie wykazywał dużo większe zainteresowanie czytaniem jeśli dzięki temu będzie miał szansę dowiedzieć się co słychać u ulubionej postaci z bajki. Obecnie można znaleźć mnóstwo propozycji wydanych z myślą o najmłodszych czytelnikach.
2) Wpleć 20 minut z książką o określonej porze w rodzinny plan dnia. Podczas tych 20 minut, niech każdy z domowników skupi się na tej czynności. Z czasem pojawi się nawyk sięgania po książkę, nawet w formie rozrywki.
3) Jeśli książka onieśmiela, zacznij od audiobooków. Zacznij oswajać dziecko z tematem regularnego czytania od rodzinnego słuchowiska! Aktualnie jest kilka łatwo dostępnych platform streamingowych oferujących ogromną liczbę audiobooków za niewielką opłatą za miesięczny abonament takich jak chociażby Storytel, czy Bookbeat.
Zastanawiasz się jak motywować dziecko do nauki? Wypróbuj różne style nauczania
Dlaczego to jest istotne? Dlatego, że ludzie przyswajają informację na różne sposoby. Niektórzy lubią słychać, inni wolą pracę w grupie, a jeszcze inni potrafią skutecznie i efektywnie uporać się z nowym materiałem pracując samodzielnie. Wrzesień zacznij pracowicie. Wprowadź i przetestuj różne style nauczania. Oczywiście, jako rodzicowi zależy Ci, by nadchodzący rok szkolny był udany dla twojej pociechy. Jednak, czy znasz już odpowiedź na pytanie – które z podstawowych stylów nauczania, ma szansę przynieść piorunujące efekty?
Motywacja do nauki szkolnej – wzrokowiec, słuchowiec, dotykowiec czy kinestetyk?
Jeśli Twoje dziecko wzrokowcem – przyswaja informacje wzrokowo, lubi rozbudowane opisy, definicje i chętnie robi notatki. Często w procesie nauki wykorzystuje kolory, wykresy, rysunki i diagramy. Wzrokowcy mogą łatwiej się rozpraszać. Dlatego uporządkowane biurko i cisza podczas nauki mogą im pomóc osiągnąć optymalne efekty i utrzymać skupienie.
PRAKTYCZNE PORADY DLA WZROKOWCÓW:
- Tworząc notatki wpisuj nowe pojęcia od nowej linijki zaznaczając nową informację ptaszkiem czy myślnikiem,
- uwzględnij tablicę korkową, użycie przylepnych karteczek i fiszek w procesie nauczania,
- porządkuj nowe zagadnienia w tabelkach.
Jeśli twoje dziecko jest słuchowcem – uczy się wykorzystując zmysł słuchu. Preferowaną formy nauki są rozmowy tzn. burze mózgów i debaty. Aby sprawdzić, czy dziecko zrozumiało nowo wprowadzoną wiedzę, poproś, by opowiedziało własnymi słowami to, co usłyszało. Na niekorzyść dziecka przejawiającego cechy charakterystyczne dla słuchowca będą działały długie, rozbudowane definicje i sucha teoria, którą można przeczytać w podręczniku.
PRAKTYCZNE PORADY DLA SŁUCHOWCÓW:
- wpleć w proces uczenia się rymowanki, wierszyki,
- pamiętaj, że muzyka jest twoim sprzymierzeńcem,
- do nauki wykorzystuj rytm, klaskanie i stukanie itp.
Jeśli Twoje dziecko jest dotykowcem – (inaczej zwanym czuciowcem), prawdopodobnie jest refleksyjnym, wrażliwym i spokojnym małym człowiekiem. Dotykowiec woli uczyć się poprzez wykonywanie konkretnych czynności Lubi dać się ponieść kreatywności wycinać, przyklejać, lepić z plasteliny itp. Natomiast negatywnie wpływa na niego długotrwała pasywna nauka.
PRAKTYCZNE PORADY DLA DOTYKOWCÓW:
- wykorzystuj do nauki mapę myśli, jak ją tworzyć? Zajrzyj np. TUTAJ.
- korzystaj z manualnych narzędzi do nauki (np. Globus, drewniana tablica Montesori z tabliczką mnożenia)
- do nauki przedmiotów ścisłych zaopatrz się w zestawy edukacyjne takie jak Mały Geniusz, Układ Słoneczny, Zestaw Małego Chemika itp.
Jeśli Twoje dziecko jest kinestetykiem – to taki aktywny dotykowiec. Lubi wykorzystywać ruch i aktywność fizyczną. Zapamiętuje poprzez wykonywanie konkretnych czynności i ma praktyczne podejście do nauki. Lubi oglądać edukacyjne filmy wideo zgłębiające dany temat. Najlepiej chłonie wiedzę poprzez doświadczenia i grupowanie nowych informacji w odniesieniu do konkretnych przykładów z codziennego życia. Kinestetyk to dziecko, którego wszędzie jest pełno, dlatego może mieć wielkie trudności, by długo siedzieć w jednym miejscu.
PRAKTYCZNE PORADY DLA KINESTETYKÓW:
- sprawdzi się czytanie książki na głos, jeśli dziecko, w tym czasie będzie wodziło palcem po stronie, pilnując omawianego fragmentu tekstu,
- podczas nauki sprawdzą się ruchowe zabawy, pantomima, kalambury, aktywne odgrywanie scenek, taniec
Pamiętaj, że preferowane sposoby na zdobywanie nowej wiedzy są sprawą bardzo indywidualną. Dlatego najlepiej jest ustalić je metodą prób i błędów.
Pamiętaj, że Twój entuzjazm jest zaraźliwy
Pokazuj swojemu dziecku do jak fascynujących odkryć, może doprowadzić go nauka. Przedstawiaj nowe informacji w energiczny sposób. Używaj odpowiedniej intonacji. Ponadto, w miarę możliwości postaraj się wpleść jakąś ciekawą lub zabawną anegdotkę z danej dziedziny. Tym sposobem, jest szansa, że przynajmniej w niektórych dziedzinach nauka prędzej czy później stanie się frajdą.
Nie martw się, jeśli któregoś dnia nie będziesz ,,chodząco skarbnicą wiedzy ” podczas odrabiania pracy domowej. W przypadku, gdy pojawi się brak motywacji do nauki, pomogą wam cytaty motywacyjne do nauki. Na szczęście w Internecie jest ich mnóstwo. Poniżej podsuwamy kilka przykładowych inspiracji.
Może Cię zainteresować:
aktywneczytanie.pl – Piękne cytaty z książek dla dzieci.
Podsumowując, po pierwsze, by nowy rok szkolny minął bezboleśnie, postaraj się twoje dziecko już od najmłodszych lat kojarzyło czytanie z pozytywnym doświadczeniem. Zanim się nie obejrzysz, twoja pociecha będzie czytać płynnie i mimochodem zwiększy zasób słownictwa , co niewątpliwie bardzo pomoże jej w szkole i po za nią. Po drugie, odkryj preferowany styl uczenia się twojego dziecka i wprowadź adekwatne strategie i techniki. Po trzecie, zachowaj pozytywne nastawienie podczas nauki z twoim dzieckiem. W razie potrzeby, wesprzyj się motywacyjnymi cytatami.
W komentarzu podziel się Twoimi patentami dotyczącymi adaptacji w szkole.
Powodzenia w nowym roku szkolnym!
Poprzednie artykuły ze strefy rodzica: