Międzynarodowy Dzień Kota – kilka inspiracji, jak spróbować pogodzić dwa światy: kota i maluszka.

Rodzicu czy wiedziałeś, że 8 sierpnia wypada Międzynarodowy Dzień Kota? Z okazji tego nietypowego święta, w tym artykule znajdziesz kilka inspiracji, które mogą Ci pomóc połączyć dwa światy. Świat urodzonego indywidualisty, kota i świat energicznego malucha, który niedawno postawił swoje pierwsze kroki.

Gdy dziecko uczy się swobodnie poruszać, z jego perspektywy  wszystko się zmienia. Co więcej, świat jego rodzica w większym lub w mniejszym stopniu staje na głowie. Podobnie jest też w przypadku włochatego, miauczącego pupila.

Niewątpliwie, dzieci bywają głośne, potrzebują wiele uwagi. Często lubią łapać i ściskać co wpadnie im w ręce. Chociaż do tej pory twój kot wydawał się być całkiem pogodzony z ciągłą obecnością małej, statecznej istoty na jego terenie, to nabycie i doskonalenie nowej umiejętności, jaką jest chodzenie, może zaburzyć jego wypracowany ład. Dlatego postaraj się zwróć uwagę na kilka kwestii, które pomogą Ci sprawić, że między twoim dzieckiem i kotem zrodzi się wieloletnia przyjaźń.

Przede wszystkim:

Zachowaj realistyczne podejście

Na etapie rozwoju, gdy twoje dziecko staje się małą istotą, której wszędzie jest pełno, pewnie chciałbyś, oczywiście jeśli jesteś kociarzem, by twój maluch częściej wchodził w interakcję z kotem. Jednak pamiętaj, by zachować realistyczne podejście odnośnie tego, w jaki bezpieczny sposób twój maluch  może okazywać kotu, że go lubi a może nawet kocha.

Kot zdecydowanie może nie docenić potrzeby dziecka by łapać i ściskać wszystko  co zajdzie się w zasięgu jego małych rączek, więc może spróbuj zachęcić malucha, by najpierw spróbował pogłaskać mruczącego i często kapryśnego pupila tylko jednym palcem.

Zarówno niemowlęta jak i bardzo małe dzieci zdają się najlepiej sobie radzić w interakcji z wyżej wymienionym pupilem, gdy kot znajduje się na podłodze. Dzięki temu miauczący indywidualista może się swobodnie zbliżać i oddalać od malucha, mając poczucie, że panuje nad sytuacją. Jednak rodzicu, jeśli będziesz chciał przytrzymać zwierzę  by dziecko mogło je pogłaskać, zwróć szczególną uwagę na mowę ciała kota, bądź wrażliwy, na sygnały, które wskazują, że Twój zwierzak czuje się zagrożony.

Więcej na ten temat znajdziesz chociażby tutaj: Jak odczytywać sygnały wysyłane przez koty?

Postaraj się by kot miał częste, dłuższe przerwy w interakcji z maluchem. Po to by twój ukochany czworonóg miał szanse zwyczajnie odpocząć od swojego małego, ruchliwego towarzysza.

Miej oko na kociaka i na łobuziaka

Nadzór nad zwierzętami domowymi i dziećmi to priorytet, by zapewnić im bezpieczeństwo i zapobiec różnym problemom. W tym przypadku ,,nadzór” oznacza osobę dorosłą, która w razie potrzeby będzie gotowa stanąć, między kotem a maluchem, by rozdzielić to towarzystwo, gdy sprawy zajdą za daleko. Oczywiście, nie jest żadną tajemnicą, że  maluch może łatwo i często całkiem nieumyślnie  przestraszyć kota, a  stąd już tylko mały krok do reakcji obronnej kota. Niewątpliwie zwierzak często też nie jest bez winy, ponieważ bywa zbyt ciekawski i często tylko mu w głowie zabawa. Dlatego maluch może zostać pogryziony lub podrapany. W tym przypadku, o wiele łatwiej jest zapobiegać problemom niż je rozwiązywać. Pozostań czujny i miej oko na rozwój sytuacji.

Zapewnij kotu strefę komfortu: podaruj mu tajemną kryjówkę

Wiele komplikacji wynikających z życia małej istoty istotki i mruczącego pupila może być rozwiązanych lub zminimalizowanych prostym zabiegiem: podaruj mu bezpieczne  niedostępne dla malucha miejsce lub pomieszczenie,  w którym zawsze będzie mógł się schować, gdy tylko poczuje się niekomfortowo. W miarę możliwości postaraj się umieścić w kryjówce kota, kuwetę ze świeżym żwirkiem, miseczkę z wodą i  z jedzeniem jeśli ,,tajemna skrytka” kociaka znajduje się w zupełnie innym miejscu niż jego standardowa ,,stołówka” czy toaleta.

Wszystko jest OK koteczku…

Kot może być bardziej nerwowy w towarzystwie małego człowieka, który dopiero nauczył się chodzić, bo tak naprawdę nie wie czego się może po nim spodziewać. Dlatego w miarę możliwości postaraj się sprawić być twój kot kojarzył przebywanie nieopodal dziecka z przyjemnym doświadczeniem. Możesz, chociażby dawać mu jego ulubione smakołyki w towarzystwie malucha lub bawić się z nim jego ulubioną zabawką. W rezultacie, ten mały energiczny człowiek w twoim domu może okazać całkiem sympatycznym kompanem z punktu widzenia kota.

Jednakże, kot powinien mieć szansę być na tyle daleko od dziecka, by pozostał zrelaksowany i by mógł jeść i bawić się swobodnie. Nie używaj jedzenia ani zabaw, aby zwabić kota blisko malucha. To twój kot powinien móc zdecydować jak bardzo chce się zbliżyć do tej małej energicznej istotki.

Inspiracja do powyższego artykułu: Growing Up Together: Cats and Toddlers

Podzielcie się swoimi doświadczeniami w tym zakresie w komentarzach! Może was zainteresować:

Inne ze strefy rodzica:

10 porad. Co robić gdy dziecko nie zamierza umyć zębów?

Piknik z dzieckiem – jak zapakować i przygotować smakołyki