Rodzinne gry planszowe dla osób w różnym wieku, które dostarczą Wam mnóstwo zabawy i rozrywki. Sprawdzą się przy niemal każdej okazji: jako prezent pod choinkę, na urodziny czy dzień dziecka. Gry strategiczne, czy te zupełnie na luzie, pełne pozytywnych emocji i śmiechu? Przedstawiamy zestawienie naszych ulubionych gier rodzinnych, które idealnie wpiszą się na świąteczną listę prezentów.

Na świątecznej liście prezentów nie może zabraknąć gier planszowych. Taki prezent uszczęśliwi nie tylko obdarowanego, ale również jego najbliższych. Jeśli jednak chcecie mieć pewność, że podarek będzie trafiony, przygotowaliśmy kilka propozycji wraz z opisem i przedziałem.

Gry planszowe dla najmłodszych

Najmłodsi gracze to wymagający zawodnicy. Gra planszowa musi mieć w sobie to coś, by na dłuższą chwilę przykuć uwagę dzieci. Poniżej kilka pozycji, które robią furorę w świecie maluchów i zaciekawią całą rodzinę:

Potwory do szafy 3+

Znajdź parę kart i uwięź potwora w szafie. Wariacja na temat klasycznej gry w typie „memory”, a jednocześnie świetny  sposób na oswojenie wieczornych lęków. Każdy potwór boi się zabawki, której parę odnaleźć trzeba wśród kart. Żeby stwór schował się w szafie, po odnalezieniu dwóch takich samych kart należy wykrzyczeć „Uciekaj potworze do szafy!”. Potwór ląduje w szafie, która jest elementem gry umieszczonym w środku pudełka.
Potwora do szafy wykurzyć może dziecko w każdym wieku, a i rodzice też dobrze się bawią.

Loteryjka 3+

Loteryjka to prosta gra, rozwija spostrzegawczość, koncentrację, precyzję i koordynację wzrokowo-ruchową, a także umiejętność rozpoznawania zwierząt w ich naturalnym otoczeniu. Mały gracz wyszukuje szczegóły i dopasowuje obrazek na żetonie do odpowiedniego miejsca na planszy. 6 bajecznie kolorowych plansz oraz 36 okrągłych żetonów. Cztery warianty rodzinnej rozgrywki zachęcą do gry również starsze dzieci i będą okazją do doskonalenia umiejętności porządkowania i grupowania obiektów na żetonach, a także rozwijania pamięci wzrokowej.

W sprzedaży jest kilka wersji do wyboru w różnym przedziale wiekowym.

Grzybobranie 4+

To już planszówka pełną gębą. Zbieramy kolorowe grzybki do kolorowych koszyczków. Przemierzamy kręte leśne dróżki, trzeba jednak uważać, bo nie każdy grzybek jest jadalny. W zależności od wybranego wariantu, gra umożliwia zabawę całej rodzinie.

Gra jest bardzo ciekawa i zapewnia fajną rozrywkę również rodzicom, a fantastyczne wykonanie (drewniane elementy, koszyczki, trójwymiarowa plansza) sprawia, że jest to idealny pomysł na prezent dla 3,5-4 latka.

Gorący ziemniak 4+

Rodzinna gra na refleks, która wciągnie każdego. Myśl, kojarz, rzucaj i pozbądź się Gorącego Ziemniaka zanim się sparzysz! Zacięta rywalizacja, nietypowe pytania, uciekający czas i „Ziemniak”, którego musisz się pozbyć, nim upłynie czas. I choć pytania z pozoru wydają się proste, to odpowiedzi nie zawsze są oczywiste. Śmiech i dobra zabawa gwarantowana!

Gorący ziemniak

Gry planszowe dla dzieci w wieku 5-10 lat

Dzieci powyżej 5 roku życia interesują już poważniejsze pozycje, które wymagają od nich większego zaangażowania.

Carcassonne 7+

Carcassonne to ciekawa gra, polegająca na układaniu mapy z żetonów z zamkami, klasztorami, łąkami i drogami. Gracze mają za zadanie rozwijanie obszarów wokół Carcassonne i przejmowania nad nim kontroli za pomocą swoich pionków. Celem gry jest tak dostawiać nowe kafelki, aby rozbudowywać swoje miasta, drogi i łąki i zdobywać w ten sposób jak najwięcej punktów. Sprytne zagranie może pozbawić rywala możliwości ukończenia ogromnego miasta lub pozwoli Ci przejąć kontrolę nad wielką łąką.

Carcassone

Grajeczka 8+

Magiczne królestwo, przez które odważna księżniczka, lojalny książę i przerażający smok podróżują w poszukiwaniu przygód. Potrzebują Twojej pomocy, aby zbadać o swoje królestwo!  Grajeczka to nie tylko gra, w którą grasz, to także baśń, którą opowiadasz z każdym kolejnym ruchem!


Fantastyczna gra, która działa na wyobraźnie. Pozwala przenieść się w zaczarowaną krainę w rodzinnym gronie.

Cluedo 8+

Cluedo to klasyczna gra kryminalna, w której odkrywacie, kto dokonał zbrodni, jakim przedmiotem i w jakim miejscu. Uważnie obserwuj graczy i zwracaj uwagę na poszlaki. Eliminujesz wszystkich podejrzanych i rozwiązujesz zagadkę. Pięknie wykonana gra z realistycznymi pionkami i narzędziami. Do wyboru różne wersje również z postaciami z kultowych filmów.

Wsiąść do pociągu 8+

Wsiąść do Pociągu to gra rodzinna o wielkiej, kolejowej przygodzie. Na początku rozgrywki uczestnicy otrzymują karty biletów, które stanowią cele do zrealizowania. Znajdują się na nich nazwy miast, które należy połączyć nieprzerwaną trasą kolejową. Aby to zrobić, gracze będą dobierali kolorowe karty wagonów a następnie zagrywali je w zestawach odpowiadających kolorom wybranych odcinków na mapie. Poszczególne odcinki zajmujemy, układając na nich plastikowe figurki wagoników.


Aby wygrać, trzeba wykazać się taktycznym myśleniem, które pozwoli nam zająć strategiczne miejsca na planszy, by jak najszybciej zrealizować swoje cele. 

Wsiąść do pociągu

Splendor 10+

Splendor to gra w której wcielasz się w renesansowego kupca i rozpoczynasz swoją drogę ku chwale i świetności wydobywając, transportując, a następnie sprzedając drogocenne minerały. Podczas rozgrywki pobiera się żetony z banku, by następnie mądrze je wydawać i zapewnić sobie stałą produkcję danego kamienia. Stopniowo napędzając silnik produkcji możesz pozwolić sobie na zakup coraz bardziej wartościowych kart, które zaprowadzą Cię prosto do zwycięstwa. 

Splendor

Catan

Wcielasz się w role pierwszych osadników, którzy przybyli na wyspę Catan. Wznosisz pierwsze osady i budujesz pierwsze drogi. Okoliczne tereny zapewniają Ci surowce niezbędne do rozwoju. Handel kwitnie, a osady rozrastają się do miast.

Jednak po pewnym czasie na wyspie zaczyna brakować miejsca – wtedy rozpoczyna się walka o ziemię, surowce i władzę. Gra strategiczna, wymagająca momentami dużych pokładów cierpliwości.

Catan

Gry planszowe dla dzieci w wieku 11+

Gry dla nastolatków są bardziej rozwinięte i wymagające. W tym przedziale wiekowym można pokusić się o trudniejsze rozgrywki.

Monopoly pechowiec 11+

Ten rodzaj kultowej gry Monopoly zmusza nas do osiągania porażek. Im więcej przegranych tym bliżej do mety. Zmienione zasady gry odwracają porażki do góry nogami, uznając je za powód do świętowania. Gracze zdobywają żetony pechowca, robiąc to, co zwykle jest w grze frustrujące, np. idąc do Więzienia, płacąc czynsz za nieruchomość czy bankrutując. A ci, którzy zaczną się naprawdę pogrążać, mogą powrócić w wielkim stylu dzięki dużemu pionkowi Pana Monopoly dającemu graczom przewagę nad wszystkimi innymi. 

Monopoly pechowiec

Papua 12+

Gracz otrzymuje plansze zadania z egzotycznymi wyspami. Musi je jak najszybciej połączyć mostami! Gracze mają do dyspozycji fragmenty konstrukcji o różnych kształtach i długości. Buduj, obracaj, przekręcaj i kombinuj z ustawieniami mostów. Uważaj na wulkany! Kto najszybciej rozwiąże swoją łamigłówkę, zdobywa szacunek miejscowych Papuasów i punkty zwycięstwa. Trzy poziomy trudności pozwolą dostosować grę do wieku i umiejętności graczy.

Papua

Taboo 12+

Taboo to gra niewypowiedzianych słów! W grze Taboo najbardziej oczywiste podpowiedzi są zabronione! Gracze ustawiają licznik czasu i starają się, by ich drużyna, za pomocą kreatywnie i ostrożnie dobranych podpowiedzi, jak najszybciej odgadła podane wyrazy. Gdy wypowiedziane zostaną zakazane słowa, przeciwna drużyna użyje piszczałki, która oznacza utratę punktu. 

Taboo

Tajniacy 14+

Tajniacy to gra izespołowa oparta na skojarzeniach, w której uczestnicy wcielają się w jedną z dwóch ról – każda związana jest z innym rodzajem zadań. Mówiąc krótko: kapitanowie drużyn muszą wymyślać skojarzenia do zaprezentowanych słów w taki sposób, by połączyć ich możliwie jak najwięcej. Reszta grupy musi odgadnąć, co mógł mieć na myśli ich przedstawiciel. Łączenie losowych słów skojarzeniami, które drużyna ma odgadnąć, jest niezłą gimnastyką umysłową i zmusza do szukania haseł, które w kreatywny sposób zainspirują drużynę. 

Tajniacy

Uwaga, spoiler! 14+

Spoiler to budżetowa wersja gry Taboo. Rozgrywka polega na opowiedzeniu o filmie lub serialu, nie zdradzając kluczowych elementów fabuły. W grze „Uwaga, spoiler!” głównym zadaniem jest umiejętne naprowadzenie drużyny na wskazany na karcie film lub serial. Do każdego tytułu dodana jest lista spoilerów, których użycie oznacza utratę punktów, więc uważaj na to, co mówisz! Musisz wykazać się kreatywnością i umiejętnie przybliżyć treść danego tytułu tak, aby Twoja drużyna zdobyła jak najwięcej punktów w zaledwie sześćdziesiąt sekund.

Uwaga, spoiler

Znasz ciekawe gry planszowe? Podziel się z nami w komentarzu!

Inne propozycje ze strefy rodzica:

Serce na nakrętki. Jak je zdobyć?