Gromkie sto lat wydobywające się z 300 gardeł, zapierające dech w piersiach licytacje, dziesiątki przyznanych w podziękowaniu statuetek i niesamowite koncerty w przepięknym miejscu – tak Fundacja Przyszłość dla Dzieci świętowała swoje 20-te urodziny.

W sobotę 22 października olsztyńska Aula um. Anny Wasilewskiej w Olsztynie do późnych godzin wieczornych tętniła szczególnym rytmem. Empatycznym rytmem serc trzystu osób, które tego dnia pojawiły się tam, by wspólnie z Fundacją „Przyszłość dla Dzieci” świętować okrągłe urodziny na jej jubileuszowej gali „Dobro Oddaje”. Wzruszeń i pięknych momentów było prawdopodobnie tyle ile dzieci, które Fundacja ma pod opieką, a tych jest już kilkaset.

– 20 lat zaczęło się do małego niedowidzącego Krzysia. Retinopatia wcześniacza, odklejone siatkówki.  Zbieraliśmy wtedy środki na operację chłopca w Monachium przy najróżniejszych wydarzeniach, które odbywały się w regionie. Byliśmy bardzo zdeterminowani, ale trzeba pamiętać, że nie był to czas Internetu i błyskawicznych sieciowych przelewów. Ale udało się! Chłopiec pomyślnie przeszedł operację, zaczął widzieć   i to dało nam motywację i siłę do tego, by robić więcej. W tym momencie mamy pod opiekę 480 dzieci z całych Warmii i Mazur z najróżniejszymi schorzeniami. Wszystkim tym dzieciom staramy się pomóc na najróżniejszych polach, a z nami stara się codziennie pomagać tysiące wspaniałych otwartych ludzi z regionu, z Polski i ze świata, których część gości dziś na naszej urodzinowej Gali. Bez Was nie byłoby tego wszystkiego i za to bycie z nami – w sensie dosłownym, duchowym, finansowym – bardzo Wam dziękuję – mówił na Gali Jarosław Tokarczyk, prezes Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.

Prowadzący Galę znany i lubiany z telewizji Maciej Miecznikowski. Również zauważył, że Fundacja to nie jest tylko taki kilkuosobowy samowystarczalny twór, ale setki zaangażowanych ludzi, których łączy ta sama wrażliwość i podobne ideały.

 – FUNDACJA to oni i WY! To idąc ramię w ramię możecie na co dzień wspierać 480. chorych i niepełnosprawnych dzieci z waszego regionu. Dzięki tej współpracy dzieci wstają z wózków inwalidzkich, zaczynają mówić, siadać czy się uśmiechać. Fundacja to z zaangażowaniem zbierany co roku 1% podatku, to coroczny Piknik Rodzinny i charytatywny Bieg o Złotą Monetę. To każdy, nawet najmniejszy, ale z czułością ofiarowany wrzucony do fundacyjnej skarbonki grosik jak i większe przelewy od wspaniałych fundatorów, biznesowych przyjaciół.

 Te wszystkie – nawet najdrobniejsze, jak i trochę większe gesty- mają ogromną moc, ale pod jednym warunkiem: wtedy gdy jesteśmy razem, gdy działamy wspólnie. Bo WSPÓLNIE MOŻEMY ZROBIĆ WIĘCEJ! – padło ze sceny.

Podczas Gali najbardziej oddanym przyjaciołom Fundacji wręczono wyróżnienia w postaci 60 statuetek w osobie Dziewczynki z Sercem na Dłoni – od lat charakterystycznym logo Fundacji.  Wyróżnieni zostali najwspanialsi wolontariusze, sportowcy i biznesmeni. 

Sercem na dłoni – doceniono też współpracujące z Fundacją media i instytucje. Na scenę, by przyjąć podziękowania wychodzili również członkowie Rady Nadzorczej i pracownicy Fundacji.

Ale jedna kategoria wywarła na publiczności szczególne wrażenie. Kategoria, o której rok temu o tej porze –  nikt by jeszcze  nie pomyślał: „Żółto-niebieski warkocz pomocy tworzy bezpieczny świat. Plećmy go razem. Podziękowania w kategorii wsparcie Ukrainy”.

O wręczenie tych statuetek został poproszony Vitalii Bilyi Radca Abasady Ukrainy w Polsce. Jego przemówienie o przyjaźni między podziałami i nieskończonej fali dobra płynącej z Polski do Ukrainy, trafiła do serc wielu ludzi wywołując długie owacje na stojąco.

Na Gali zadbano również o to, by każdy gość mógł bezpośrednio na miejscu wspomóc małych fundacyjnych  podopiecznych.

Dlatego w foyer Auli czekały na gości dziesiątki fantów, których zakup to pomoc 480. chorym i niepełnosprawnym dzieciom z Warmii i Mazur. Natomiast na scenie toczyły się zapierające się w piersiach licytacje dzieł sztuki Jarosława Puczela, Wiotolda Podgórskiego i Łukasza Zedlewskiego. Była replika srebrnego medalu Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn i rejs po Zatoce Gdańskiej. Rekord padł podczas licytacji obrazu Wiktora Podgórskiego- jego dzieło po zażartej walce wyceniono na 20 tys zł. To cieszy, bowiem dochód z Gali „Dobro oddaje!” przeznaczony zostanie na fundacyjnych podopiecznych, a potrzeb są tysiące.

– W tym momencie nie możemy jeszcze podać kwoty, która po jubileuszu zasili konto Fundacji, ale same licytacje na scenie to 46 tys zł. Ogromnie się cieszymy, że na te 20 lat naszej działalności znalazła się przestrzeń, na to by ze szczerego serca podziękować i spędzić wspaniały czas z naszymi –  od lat wspierającymi nas i rozumiejącymi potrzeby chorych dzieci – przyjaciółmi.

Niezwykle wzruszającym filmem, który otworzył Galę oraz wystawą zdjęć naszych podopiecznych, która współtowarzyszyła jubileuszowi – chcieliśmy pokazać prawdziwe historie naszych podopiecznych. Unaocznić to, że pieniądze, które wspólnie od dwóch dekad zbieramy pomagają m. in. fundacyjnemu Jasiowi czy Kacprowi. Chłopcy którzy nie dość, że pod naszymi skrzydłami mogą się leczyć i rehabilitować –  to również rozwijają swoje pasje. Jasia fascynuje muzyka i nagrywanie podcastów, Kacper interesuje się fotografią. Dzięki kompleksowemu leczeniu nasze dzieci wychodzą z roli wiecznych pacjentów, a stają się również pełnoprawnymi uczestnikami kultury, obywatelami świata. To niesamowicie uskrzydla i motywuje do dalszej wytężonej pracy – zauważa Iwona Żochowska- Jabłońska dyrektor zarządzająca Fundacji Przyszłość dla Dzieci.

Gala „Dobro Oddaje” to również niesamowite koncerty dwóch utalentowanych, jeżdżących ze swoim repertuarem wiolonczelistek z formacji Cello2Cello i występ Kayah– od lat  jednej z najbardziej rozpoznawalnych osobistości polskiej sceny muzycznej.

Goście doskonale się bawili, nikt nie zapomniał jednak o przyświecającym celu spotkania- wspólnej pomocy 480. chorym i niepełnosprawnym dzieciom z całych Warmii i Mazur.  A jasna atmosfera zrozumienia, empatii i prawdziwego ciepła unosiła się jeszcze nad okolicą długo po tym wspaniałym wydarzeniu.

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, był partnerem Gali dzięki czemu Fundacja podziękowała Wolontariuszom i Darczyńcom.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, Starosty Olsztyńskiego Andrzeja Abako i Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

Galę patronatem medialnym objęli: Gazeta Olsztyńska, TVP3 Olsztyn, Radio Olsztyn, Radio ESKA, Meloradio oraz Radio UWM FM.

Agnieszka Porowska

Obejrzyj zdjęcia z wydarzenia, wrzucamy je sukcesywnie:

Fot. Z Woźniak

Przeczytaj też

Może cię też zainteresować:

Bądź z nami na bieżąco, obserwuj nas na FACEBOOKU