Pora na mały rachunek sumienia: ile razy obiecywaliście sobie w ciągu minionego roku, że odwiedzicie jakieś muzeum, galerię, skansen – a ile raz faktycznie udało Wam się ten plan zrealizować? Nawet jeśli macie tu zupełnie czyste sumienie, z okazji zbliżającej się Nocy Muzeów 2024 podejmujemy rękawicę, by przekonać Was, że kontaktu z kulturą nie da się przedawkować.
Z roku na rok coraz więcej muzeów, galerii i instytucji kultury decyduje się otworzyć swoje podwoje również w ciepłą wiosenną noc. Zainicjowane w styczniu 1997 roku w Berlinie wydarzenie zawędrowało do Polski na początku parę lat później: pierwsze kroki pod osłoną nocy zwiedzający stawiali w Muzeum Narodowym w Poznaniu w 2003 roku, parę miesięcy później – również w Krakowie i Warszawie.
Dwie dekady później w imprezie bierze udział ponad 150 miast w całej Polsce, w tym oczywiście reprezentanci naszego regionu. Specjalnie dla Was poszperaliśmy w internecie zawczasu, przejrzeliśmy programy nadchodzących wydarzeń w związku z Nocą Muzeów i wybraliśmy kilka miejsc, które w najbliższy weekend możecie odwiedzić z dziećmi.
Spotkanie z historią w Olsztynie…
Zacznijmy od podróży przez historię – a nawet w czasie. Wybierzecie się w nią w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, gdzie 18 maja oprócz regularnych wystaw czeka na Was cała masa atrakcji, szczególnie dla dzieciaków: od dwóch spotkań (o godz. 19:30 i 21:30) pt. „Prawdziwa historia jednorożca”, przez warsztaty plastyczne po quiz z nagrodami.
W ten wieczór i noc będziecie mogli ponadto zobaczyć panoramę stolicy naszej małej ojczyzny z zamkowej wieży widokowej oraz wybić pamiątkową monetę, która raczej nie powędruje do skarbonki, ale do pudełka ze skarbami Waszych szkrabów i owszem.
Wyjątkowo zapowiada się również ostatni punkt imprezy: koncert zespołu Veratus, który zabierze Was do średniowiecznej Anglii, Francji i Skandynawii, tworzący go artyści grają bowiem na replikach instrumentów sprzed kilku stuleci, a utwory wykonują w językach epoki, łącznie z łaciną!
W Noc Muzeów warto wybrać się również do Domu „Gazety Olsztyńskiej”, w tym roku impreza odbędzie się tam pod hasłem znanej wyliczanki „Kocha, lubi, szanuje”, a motywem przewodnim będą tradycyjne warmińskie wróżby matrymonialne.
W programie przewidziane jest m.in. losowanie piórek, kręcenie kołem fortuny i puszczanie skorupek orzechów na wodę. Organizatorzy kuszą także: „każdy z naszych gości wylosuje specjalnie przygotowaną na tę okazję wróżbę, zapozna się z tradycjami warmińskimi i zwiedzi nasze wystawy”.
Jeśli jeszcze nie znacie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, 18 maja będzie dobra okazja, żeby nadrobić zaległości. Tym bardziej że zapoznacie się tam z eksponatami – świadkami rozwoju cywilizacyjnego naszego regionu: oryginalną kabiną olsztyńskiej windy z 1913 roku, ponad stuletnimi żarówkami czy dalekopisem.
I tu będziecie mogli przenieść się w czasie – ale w zdecydowanie bardziej nowoczesnej formule. Przeglądarka fotografii dawnego Olsztyna w technologii 3D powinna szczególnie dzieciom przypaść do gustu. Podobnie jak przewidziane z okazji Nocy Muzeów zabawy i pokazy specjalne w ramach Kliniki Chorych Odkurzaczy.
… i nie tylko
Muzea przedstawiające różne wątki historii regionu spotkacie również w innych zakątkach województwa warmińsko-mazurskiego – i również tam już 18 maja znajdziecie wyjątkowe rozrywki, których doświadczyć można jedynie raz w roku.
Co powiecie chociażby na spektakl plenerowy „Legenda o herbie miejskim”, który rozpocznie się o o godz. 21 w pasażu Jana Pawła II przed Ratuszem Miejskim w Mrągowie? Albo nocne zwiedzanie wystaw w tamtejszym muzeum z motywem przewodnim „Legendarnej Matyldy”?
W Muzeum Mazurskim w Szczytnie z kolei będziecie mieli okazję posmakować lokalnego folkloru – wręcz dosłownie, bo oprócz warsztatów wykonywania kwiatów kurpiowskich i malowania kafli piecowych czeka Was degustacja mazurskich i kurpiowskich wypieków, które własnoręcznie przygotują gospodynie z koła w gminie Rozogi.
Zamek w Ostródzie w sobotę 18 maja otworzy swoje podwoje już o godz. 10, a wszystkie ekspozycje będzie można bezpłatnie zwiedzać aż do północy. A w międzyczasie: wernisaż wystawy fotograficznej „Serce podwórka. Rzecz o ostródzkich trzepakach” ze zdjęciami Wojciecha Koykosa Kozicza, opowieść Olafa Popkiewicza o legendzie „Czołgu z bagien” oraz występy zespołów muzycznych, na czele z Zamkowym Chórem Kameralnym.
Nie powinniście się nudzić również w Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, gdzie spróbujecie kompotu z rabarbaru i specjałów pani Jadwigi i pani Nadieżdy, a przede wszystkim będziecie mogli wziąć udział w pokazie i warsztacie fechtunku, tajemniczo brzmiącym doświadczeniu teatralnym z szafą „Chirurgiczna precyzja Barańczaka”, wysłuchać opowieści o pracy służby zamkowej czy zagrać w „Poszukiwanie skarbu Dragona”.
Na naszej liście nie mogło zabraknąć naszych klejnotów koronnych: Twierdzy Boyen i Wilczego Szańca. W Giżycku między godz. 17 a 21 będziecie mieli okazję zwiedzić twierdzę z przewodnikiem, a przy okazji zobaczyć wystawę fotografii ks. Tomasze Stefanowskiego SAC – Stajnia z Wozownią, w Gierłoży natomiast – skorzystać z oprowadzania po kwaterze Adolfa Hitlera pod opieką przewodników PTTK lub z audioprzewodnikiem.
Coś innego, coś ciekawego
Choć motywy historyczne zdecydowanie dominują w tegorocznym programie Nocy Muzeów na Warmii i Mazurach, nie będziecie jednak na nie skazani. Wieczorem i w nocy możecie zajrzeć chociażby do Muzeum Przyrody, gdzie będziecie mogli wziąć udział w warsztatach rodzinnych „Żyjący świat jezior Warmii i Mazur”, dzieci zaś również w plastycznych pt. „Nad Jeziorem”.
Wspólnie pobawicie się w przyległym do muzeum parku, odsapnąć będziecie mogli natomiast o godz. 19:30 podczas spotkania z fotografikiem przyrody Jeremiuszem Dutkiewiczem, który słowami i obrazem opowie Wam o „Podwodnym świecie Warmii i Mazur”. Intrygująco zapowiada się również wieczór 18 maja w Suwałkach i Grajewie. Od godz. 18 Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe zaprasza na dziedziniec Muzeum im. Marii Konopnickiej (wejście od pasażu Andrzeja Wajdy), gzie odbędzie gra miejska „Filmowe Suwałki”. O tej samej porze rozpoczyna się również Smerfowa Noc Muzeów w Centrum Tradycji-Mleczarstwa.
– Muzeum Mleka w Grajewie, a wraz z nią: warsztaty „Mozaika Smerf”, „Czapka Smerfa” i „Domek Smerfa”. Ich uzupełnieniem będzie malowanie twarzy i zabawy sportowo-ruchowe.
Jednym słowem: będzie się działo. Ale nie musi dziać się tylko w Noc Muzeów, raz w roku, od święta. Wszystkie wyszukane przez nas placówki przecież czekają na Was przez cały rok.
Aneta Wawrzyńczak
Napisz w komentarzu jakie masz patenty na udaną Noc Muzeów
Może Cię też zainteresować:
Inne artykuły ze strefy rodzica:
Świętujemy Światowy Dzień Ziemi – jak dbać o naszą planetę?
Majówka z dziećmi – czyli co można robić w Olsztynie i w okolicach
Kapsuła czasu pomysłem na ciekawy rodzinny projekt – co do niej włożyć?
Piknik z dzieckiem – jak zapakować i przygotować smakołyki
Więcej artykułów znajdziesz w fundacyjnej STREFIE RODZICA