Lenka z Mrągowa ma 9 lat. Mimo niepełnosprawności i trudów jakie codziennie musi przezwyciężać to uśmiechnięta i radosna dziewczynka. Lenka potrzebuje naszej pomocy w dążeniu do samodzielności. Przekażmy Fundacji swój 1% podatku i wesprzyjmy jej leczenie.

Iwona Żochowska-Jabłońska:

— Każdy może nam w tym pomóc. Może podarować 1 procent swojego podatku Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” i pomóc Lence i ponad 450 podopiecznym Fundacji w walce o lepsze życie.

Twoja darowizna odmieni życie chorych maluchów. Pomóż im!

9-letnia Lenka z Mrągowa niedawno dołączyła do grona naszych podopiecznych.

Przeczytaj jej historię. Dowiedź się jak bardzo może jej pomóc 1% podatku.

Pani Ewelina i jej mąż Błażej pochodzą z  Mrągowa, pobrali się 11 lat temu. Marzyli o  dziecku i  kiedy na teście ciążowym zobaczyli upragnione dwie kreski, byli ogromnie szczęśliwi. Lenka urodziła się jako wcześniak w  33 tygodniu ciąży. Ważyła 2150 i  miała 47 centymetrów. Przez pierwsze trzy tygodnie swojego życia przebywała z mamą w szpitalu.

— Córeczka urodziła się przed terminem —  mówi pani Ewelina, mama Lenki. — Pierwszy tydzień życia spędziła w inkubatorze. Podczas ciąży byłam cały czas pod kontrolą lekarza i nic nie wskazywało na to, że dziecko będzie chore. Bardzo cieszyliśmy się, że zostaniemy rodzicami. Informacja, że jest chora zasmuciła nas ale nie poddaliśmy się i nie tracimy czasu na lament. Walczymy każdego dnia o  jej sprawność i rozwój. Kochamy ją bardzo i nie wyobrażamy sobie bez niej życia.

U dziewczynki zdiagnozowano dziecięce porażenie mózgowe, a w wieku 4 lat dodatkowo padaczkę.

Lenka boryka się też ze znaczną wadą wzroku.

Ze względu na regularnie postępujące pogorszenie wzroku, okulary korekcyjne trzeba wymieniać raz w roku. Na jedno oko dziewczynka ma szkła plusowe 5,5, a na drugie 3,5. Jednak wada wciąż się pogłębia. Ponadto, mama regularnie z nią dojeżdża do Zagórza na zabiegi. U Lenki stwierdzono też niedoczynność tarczycy.

— Cały czas walczymy o jej zdrowie — mówi mama. — Lenka jeździ, kiedy tylko można, na turnusy rehabilitacyjne, ma regularnie rehabilitację, również w domu ćwiczymy. Lenka ma problemy z chodzeniem, szybko się męczy. Spędzamy dużo czasu rehabilitując ją, bo tylko dzięki temu może chodzić i w miarę normalnie funkcjonować. Czas pandemii to trudny okres, kiedy utrudniona jest rehabilitacja, jednak nie poddajemy się i wykonujemy w domu ćwiczenia. Koszt godzinnej rehabilitacji to 100 złotych.

Lenka z Mrągowa wymaga regularnej rehabilitacji: zarówno ruchowej, jak i wzroku. 1% podatku może w tym pomóc

Aktualnie uczęszcza do publicznej Szkoły Podstawowej. Niestety, potrzeby Leny wykraczają poza zajęcia usprawniające, które oferuje szkoła. Placówka nie daje też możliwości Lence uczestniczenia w bezpłatnej rehabilitacji.

Tylko żmudna i kosztowna terapia ruchowa może zapewnić dziewczynce poprawę w codziennym funkcjonowaniu.

Do tego dochodzą również koszty prywatnej rehabilitacji wzroku, badań i dojazdów do specjalistów. Rodzice postanowili zgłosić się do naszej fundacji, ponieważ wydatki związane z leczeniem i rehabilitacją Leny wykraczają poza możliwości finansowe rodziny.

Doskonale to rozumiemy, dlatego zawsze wspieramy rodziców i opiekunów naszych fundacyjnych małych bohaterów — mówi Iwona Żochowska–Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. — Każdy może nam w tym pomóc. Może podarować 1 procent swojego podatku Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” i pomóc Lence i ponad 450 podopiecznym Fundacji w walce o lepsze życie.

Dziękujemy za każdą darowiznę i oczywiście za 1% podatku — zapewniają rodzice Lenki

— Nie jesteśmy w  stanie sami opłacić Lence wszystkich zabiegów, kupna okularów, rehabilitacji i  związanych z  tym dojazdów — tłumaczy pani Ewelina. —  Nigdy nie prosiliśmy o pomoc, staraliśmy się jakoś sami dawać radę. Na utrzymaniu mamy jeszcze młodszego brata Lenki. Utrzymanie rodziny i koszty rehabilitacji i wizyt u specjalistów znacznie przekraczają nasze możliwości.

Lenka uczęszcza do trzeciej klasy. Ma bardzo pogodne usposobienie i poczucie humoru. Jest towarzyska i nie ma problemów z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Z ogromnym zapałem stawia czoła w walce o samodzielność. Każdego dnia mocno kibicuje jej młodszy brat Kuba.

Dziewczynka jest aktywna, przez rok chodziła do Szkoły Muzycznej i uczyła się gry na fortepianie, potem jednak zafascynowało ją harcerstwo. Ma wiele marzeń i planów na przyszłość, ale najczęściej mówi, że chyba zostanie nauczycielką, jak mama. Lubi podróżować, jednak problemy z chodzeniem nie pozwalają jej na zbyt długie zwiedzanie

Jak każde dziecko, Lenka ma lepsze i gorsze dni. Uwielbia placki z bananami i jajecznicę, którą przygotowuje mama. To kochana dziewczynka, która uśmiechem wynagradza swoim rodzicom wszystkie trudy.

— Walczymy o jak największą sprawność Lenki — mówią jej rodzice: Ewelina i Błażej. — Każda złotówka się liczy, bo przybliża nas do poprawy samodzielności naszej córeczki. Już nie są ważne nasze potrzeby. Liczy się nasza córka i to, aby była jak najbardziej sprawna. Patrząc w oczy Lenki, widząc jej ufność i radość, człowiek jest w stanie zrobić wszystko. Marzymy o tym, by nasza córka w przyszłości była samodzielna. Dziękujemy za każdą darowiznę i oczywiście za 1% podatku — zapewniają.

Joanna Karzyńska

Magdalena Sosnowska

Żeby przekazać 1 procent podatku, wystarczy wpisać w rozliczeniu numer KRS 0000148747. A już dziś można dokonać wpłaty na konto Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887.

Przeczytaj też:

Logo Fundacji "Przyszłość dla Dzieci"

Bądź z nami na bieżąco, obserwuj nas na FACEBOOKU