Lenka marzy o życiu bez upadków, a Ty możesz jej pomóc, przekazując 1,5% podatku! Chore i niepełnosprawne dzieci z Warmii i Mazur potrzebują Twojego wsparcia!

Ośmioletnia Lenka z Olsztyna potrzebuje Twojego wsparcia – przekaż 1,5% podatku! To podopieczna „Fundacji Przyszłość dla Dzieci” jest i zawsze była bardzo żywym dzieckiem. Gdy była mała, wszędzie jej było pełno – co powodowało, że często się przewracała, jakby nie zawsze potrafiąc zapanować nad swoim ciałem.

Masz MOC! – pomóż!

– Może taka po prostu jej natura? – zastanawiała się przez wiele lat pani Karina, jej mama. Ale gdy coraz częstszym upadkom zaczęły towarzyszyć złamania i chwilowe utarty przytomności – sytuacja zrobił się niebezpieczna. Nie było na co czekać. Lenka przeszła szereg badań zakończonych diagnozą: padaczka.

– To był dla nas duży szok, bo zawsze miałam w głowie inne wyobrażenie tego schorzenia. U Lenki  ataki trwają kilka sekund. Nawet te omdlenia są nie do końca oczywiste – bardziej przypominają zamroczenia. Gdy Lenka po kilku sekundach „wraca” do rzeczywistości, jest bardzo rozkojarzona, dużo płacze, czuje się bardzo zmęczona, a niestety chwilę później czeka nas przeważnie wyprawa do szpitala, by prześwietlić nogę czy rękę, a potem – by ją często na wiele tygodni unieruchomić – opowiada pani Karina.

Dziewczynka ze względu na liczne urazy dużą część roku spędza w domu. Wtedy szkoła, w postaci nauczania domowego, przychodzi do niej. Lence ciężko się z tym pogodzić.

– Jest coraz starsza i zadaje coraz więcej pytań: dlaczego to ją spotyka? Dlaczego nie może żyć jak inne dzieci? Dlaczego wciąż ktoś musi jej asystować i dlaczego ciągle musi tak bardzo na siebie uważać i kiedy będzie mogła być bardziej samodzielna i niezależna? – opowiada jej mama.

Nasza dzielna podopieczna Fot. Artur Radomski

Stwierdzone u Lenki kilka lat temu ADHD, trudności z koncentracją i przetwarzaniem słuchowym również nie pomagają jej w walce z przeciwnościami dnia codziennego. Szargają nią przeróżne emocje i aby lepiej radzić sobie na co dzień, dziewczynka musi pozostawać w stałej terapii psychologicznej.

– Leki na padaczkę średnio działają, nie wszyscy psychoterapeuci mają też na córkę sposób. Duża nadzieję pokładamy w konsultacjach, które w najbliższych miesiącach czekają nas w Warszawie, bo  córka jest chyba niedodiagnozowana – opowiada pani Karina.

Lenka potrzebuje dużo uwagi i spokoju, a jak na ironię losu uwielbia sport i taniec. Jej marzeniem była profesjonalna hulajnoga, na której mogłaby nareszcie mocniej się rozpędzić.

– Z drżeniem serca, ale kupiliśmy ją. Lenka uzbrojona, aż po zęby, w ochraniacze z wielką pasją jej używa. Nie mogę jej wszystkiego zabronić, chciałabym, aby żyła jak jej rówieśnicy, ale nie mogę się też pozbyć lęku, że dostanie ataku akurat podczas jazdy- opowiada jej mama.

Twoje 1,5% podatku to ogromne wsparcie – Lenka bierze udział w różnych terapiach i jest pod opieką bardzo wielu specjalistów Jedną z ważniejszych jest Terapia Integracji Sensorycznej.

– Może to dziwnie brzmi, ale tam Lenka uczy się bezpiecznie upadać, a to bardzo ważne w jej przypadku. Uczy się również lepiej czuć swoje ciało i odczytywać sygnały, które ono do niej wysyła na chwilę przed atakiem. Chodzi o to, by na czas nauczyła się zatrzymać i np. znaleźć bezpieczne krzesło zanim coś złego zacznie się z nią dziać – opowiada pani Karina.

Dziewczynka nie może też tak naprawdę odpocząć nawet podczas snu. Często się wybudza narzekając na nocne ataki i koszmary. –  Do 7. roku życia, nie przespała za jednym zamachem, więcej niż kilka godzin. Godzinami walczyłyśmy z uczuciem niepokoju. Teraz jest już lepiej, ale do normalnego spania wciąż daleko – mówi jej mama.

Mama z Lenką cały tydzień mają szczelnie wypełniony wizytami w poradniach – neurologiczna, audiologiczna, okulistyczna czy psychologiczna – to tylko niektóre z nich. Weekend to czas, gdy wreszcie starają się wypocząć i oddawać swoim pasjom. Lenka kocha zwierzęta i ma UWAGA: aż sześć świnek morskich.

– By obsłużyć takie stadko, trzeba mieć sporo sił. A z nimi jest u Lenki różnie. Raz jest jej po prostu słabo i kręci jej się w głowie, a innym razem dochodzi do nagłego niedowładu nogi, na który nie można w danym momencie nic poradzić. Dlatego liczymy na to, że liczne terapie i wizyty u wszelkich możliwych specjalistów zmienią w końcu los mojej córki na lepsze. Ona tak bardzo pragnie żyć normalnie – opowiada pani Karina.

Drodzy przyjaciele!

To już ostatni moment by rozliczyć PIT i zadecydować o tym na co przekażecie 1,5 % swojego podatku. Jeśli przekażecie go Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” pomożecie m. in.  takim dzieciom jak nasza Lenka, mówi Iwona Żochowska-Jabłońska dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.  Prosimy Was, nie pozostawajcie obojętni. Nasza Fundacja to 515. dzieci z Warmii i Mazur i historii takich jak ta. Razem mamy wielką siłę, by im pomóc, dodaje dyrektor fundacji.

Masz Moc! Przekaż 1,5% „Fundacji Przyszłość dla Dzieci”. Wpisz KRS000148747 i daj dzieciom takim jak Lenka siłę do walki z chorobą.

Agnieszka Porowska

Magdalena Sosnowska

Zobacz też:

Twoje 1,5% podatku ma moc – braciszek Tomek, siostrzyczka Hela

Bądź z nami na bieżąco, obserwuj nas na FACEBOOKU