Fundacja „Przyszłość dla dzieci” pomaga 500 dzieciom z Warmii i Mazur rozwijać się, żyć godnie, rehabilitować się, leczyć i żyć bez bólu. Dzięki środkom z odpisów 1% podatku finansujemy leczenie, rehabilitację chorych i niepełnosprawnych dzieci, w tym też dla Dawida.

Twoja darowizna odmieni życie chorych maluchów. Pomóż im!

Dawid to 15-latek z Kętrzyna – 1% podatku doda mu Mocy!

Niedawno został podopiecznym Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. Zdiagnozowano u niego spektrum autyzmu. Autyzm to właściwie spektrum zaburzeń, które u każdego mogą objawiać się w inny sposób. Osoby nim dotknięte doświadczają problemów głównie w zakresie kontaktów społecznych, co objawia się już we wczesnym dzieciństwie.

Jako że dzieci dotknięte takimi zaburzeniami mają trudności w odczytywaniu emocji i intencji innych ludzi, niełatwe jest dla nich nawiązywanie kontaktów i  bliższych relacji z  inny- mi. Takie osoby bardzo mocno przywiązują się do wypracowanych rutyn i nie lubią zmian. — Syn dopiero w wieku 8 lat został zdiagnozowany. Zespół Aspergera: zaburzenie rozwoju, mieszczące się w spektrum autyzmu — opowiada pani Justyna, mama Dawida.

— Choroba objawiła się dziwnymi za- chowaniami, wchodzeniem pod stół, krzykiem. Dawid od początku był „inny”. Wycofany, miał swój świat, był dla nas niedostępny. W wieku dwóch lat miał depresję… Nie był zainteresowany budowaniem relacji, nie potrafi ł bawić się wspólnie z innymi. Czuł się niekomfortowo, gdy był przytulany. Nie potrafił też zrozumieć uczuć innych osób. Nie lubił się niczym dzielić. Jego zabawki na- leżą tylko do niego i wpada w gniew, gdy ktoś inny zmieni ich położenie

Nasz bohater to inteligentny i  ciekawy świata chłopak. Umysł ścisły, uwielbia chemię i język angielski, którym posługuje się perfekcyjnie. Uczy się języka japońskiego i interesuje starożytnością i geografią. Jest zachwycony Star Wars, klockami Lego, Wiedźminem i grami. Niestety na co dzień zmaga się z  brakiem umiejętności w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Ma również znaczne kłopoty w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Najbardziej lubi być w domu.

Obecnie Dawid chodzi do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kętrzynie.

— W  tej szkole czuje się dobrze i  bezpiecznie —  mówi pani Justyna. — Niestety, to już ostatnia klasa i  teraz Dawid musi wybrać szkołę średnią. Chciałby być programistą lub stolarzem. Lubi projektować i  rysować. Jest bardzo dokładny i  spostrzegawczy. Jego najlepszym przyjacielem jest kot Viper.

Aby w  przyszłości mógł samodzielnie funkcjonować, Dawid misi regularnie uczęszczać na terapię i przyjmować leki. Jednak przede wszystkim potrzebuje wiele cierpliwości. To będzie bardzo trudny rok, bo nastolatek ma niebawem zmienić otoczenie i rozpocząć naukę w szkole średniej. Przyjdzie mu się zmierzyć z całkiem nowym, obcym światem. Z ludźmi, których kompletnie nie zna. Trudny czas pandemii sprawił, że Dawid jeszcze bardziej odizolował się od świata. Perspektywa uczestnictwa w  zajęciach zdalnych była ponad jego siły. Żadne namowy i  zachęty ze strony mamy nie dały rezultatu, od kilkunastu dni nie wychodził na podwórko. Dawid jest pod opieką psychiatry i  psychologa. Koszty związane z leczeniem i rehabilitacją pokrywa pani Justyna, która samotnie wychowu- je syna. Dawid ma jeszcze dwie starsze siostry. Koszty związane z jego leczeniem wykraczają poza możliwości finansowe mamy.

— Kiedy człowiek dowiaduje się o  chorobie dziecka początkowo jest przerażony. Jednak dla jego dobra trzeba poukładać swój świat — tłumaczy pani Justyna. — Nie można załamywać rąk, tylko zna- leźć sposób, by nauczyć się z  tym żyć. A  żyć musimy tak, żeby Dawid czuł się bezpieczny i mógł funkcjonować normalnie. Kosztuje nas to wiele pracy, wyrzeczeń i oczywiście środków finansowych. Ja musiałam zrezygnować z pracy, żeby móc się mu poświęcić. Nie jest łatwo, ale ja nie czekam na cud. Działam, bo przyszłość i  szczęście mojego dziecka jest dla mnie najważniejsze.

1% podatku zrobi wiele dla Dawida i innych podopiecznych fundacji!

Wiele leków, zakup sprzętu, terapii czy operacji jest refundowanych przez NFZ, ale nie wszystkie. Zasiłki opiekuńcze pokrywają zaledwie część ogromnych potrzeb. Bardzo pomocne jest zbieranie 1% podatku, bo pieniądze przekazane w  czasie wypełniania PIT-u  pozwalają opłacić rehabilitację, leki czy zakup wózka elektrycznego.

Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” opiekuje się prawie 500 dziećmi z  terenu Warmii i Mazur. Dlatego Państwa 1% ma wielkie znaczenie. Dzięki środkom z odpisów 1% podatku fundacja finansuje leczenie, rehabilitację oraz zabiegi dzieci ciężko chorych i niepełnosprawnych.

— Wspólnie możemy wesprzeć Dawida, jego mamę i inne dzieci w walce o  zdrowie i  samodzielność. Razem możemy zdziałać więcej —  mówi Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacją „Przyszłość dla Dzieci”. — Nie bądźmy obojętni na problemy innych ludzi, a  w  szczególności dzieci. Przekazując 1 procent swojego podatku naszej fundacji, pomagacie Państwo w walce z chorobą, wspieracie leczenie, rehabilitację i  zakup sprzętu do tego potrzebnego. Ta pomoc wiele znaczy dla tych dzieci i  ich rodzin. Oni walczą każdego dnia o  sprawność swoich pociech. Pomóżmy im w  tej trudnej misji.

Joanna Karzyńska

Magdalena Sosnowska

Pozostałe artykułu o 1% podatku:

Podaruj 1% podatku. Pomóżmy Mateuszowi odzyskać zdrowie!

Odpisując 1% podatku, pomagacie nam pomagać

Aron walczy o każdy oddech. Pomóż mu przekazując 1% podatku

Możesz zrobić coś dobrego dla Kai. Podaruj 1% podatku

Przekaż 1% podatku. Wspólnie możemy pomóc Hani

Rodzeństwo z Giżycka, Wiktoria i Patryk to nasi nowi podopieczni. Podaruj 1% podatku

9-letnia Lenka z Mrągowa potrzebuje wsparcia. Przekaż 1% podatku

Żeby przekazać 1 procent podatku, wystarczy wpisać w rozliczeniu numer KRS 0000148747. A już dziś można dokonać wpłaty na konto Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887.

Logo Fundacji "Przyszłość dla Dzieci"

Bądź z nami na bieżąco, obserwuj nas na FACEBOOKU