Kornelia potrzebuje wsparcia państwa 1% podatku. Od pierwszego oddechu walczy o życie i o sprawność. To wojowniczka, która marzy, by móc stawiać kroki bez bólu i lęku. Możecie Państwo jej pomóc, przekazując swój 1%. Mały gest, a może zdziałać wiele dobrego.

Kornelia liczy na pomoc 1% podatku w walce o zdrowie

Dziewczynka ma 10 lat. Mieszka w małej miejscowości, położonej 15 kilometrów od Korsz.

— To była moja trzecia ciąża i kiedy w piątym miesiącu przestałam czuć ruchy dziecka, to od razu zgłosiłam się do lekarza — opowiada pani Wioleta.

— Ten jednak stwierdził, że nic się nie dzieje, tylko dziecko jest źle ułożone. Termin porodu miałam wyznaczony na 15 czerwca, jednak wciąż niepokoiłam się o dziecko. Czułam, że coś jest nie tak. Lekarz dał mi skierowanie na badania prenatalne. 2 maja okazało się, że moje przeczucia były prawdziwe. Dziecko było chore. I to poważnie. Lekarz wymieniał choroby, a ja coraz bardziej się załamywałam. Zapytałam go, co moje dziecko ma zdrowe, skoro wymienia tyle chorób. Odpowiedział, że tylko rączki…

Dziewczynka przyszła na świat jako wcześniak 16 maja i od pierwszego dnia zaczęła się walka o jej zdrowie i życie. Kornelia cierpi na przepuklinę oponowo-rdzeniową i wodogłowie. Ma również wadę serca, zniekształcone nogi oraz problemy natury fizjologicznej.

— Kornelia jest malutka, ma 118 centymetrów wzrostu, ale gaduła z niej niesamowita — mówi mama dziewczynki.

— Kiedy się urodziła, lekarze mówili, że nie będzie widziała, słyszała ani chodziła. Modliłam się i cały czas szukałam dla niej ratunku, by jej sprawność była jak najlepsza. Kornelia ze względu na swoje choroby nie rozwija się tak, jak rówieśnicy, ale dzięki re- habilitacji, lekom, zabiegom i pobytom w szpitalu chodzi i mówi. Podczas wizyty u lekarza, który był zaskoczony, że mała chodzi, powiedziała mu: „chodziłam, chodzę i będę chodzić — tylko nóżki mam krzywe”

Kornelia uczęszcza do pierwszej klasy Szkoły Specjalnej w Kętrzynie. Codziennie o 6.30 przyjeżdża po nią bus, który dowozi ją na lekcje. Dziewczynka ma duże problemy w nauce. Ogromną trudność sprawia jej nauka czytania i pisania. Mama przez pięć lat uczyła ją rozpoznawania kolorów. Kornelia uwielbia śpiewać, słuchać muzyki i układać puzzle. Pani Wioleta poświęca każdą chwilę na pracę z córką. Dziewczynka ma dwójkę starszego rodzeństwa: Jakuba i Dominikę. Rodzeństwo pomaga mamie w opiece nad Kornelią, wspierają ją również w nauce. Mama wychowuje dzieci samotnie.

Dziewczynka jest często hospitalizowana

Ma problemy z nerkami, często choruje i musi przyjmować antybiotyki. W grudniu Kornelia przeszła operację podcięcia ścięgna Achillesa w lewej nodze. Ta sama operacja na prawą nogę jest zaplanowana na 23 marca tego roku. Pani Wioletta spodziewa się dodatkowych kosztów. Bardzo ją to martwi, ponieważ rodzina utrzymuje się jedynie z zasiłków. Sytuacja materialna rodziny jest trudna, na wszystko nie wystarczy.

— Po pierwszej operacji widać dużą poprawę w chodzeniu — mówi pani Wioleta. — Mamy nadzieję, że druga operacja też się powiedzie i w końcu Kornelia będzie chodzić na prostych nóżkach. Do tej pory nóżki wykrzywiały jej się tak bardzo, że kostki dotykały ziemi. Leczenie i rehabilitacja jest kosztowna, a jest bardzo potrzebna, by poprawić ja- kość życia Kornelii. Sama nie jestem w stanie sfinansować wszystkiego, a jako matka chciałabym zrobić wszystko, by moje dziecko mogło cieszyć się jak każde inne. Nie marzę, że córka będzie biegać, pragnę, by mogła chodzić bez bólu..

— Pomóżmy Kornelii. Ta dziewczynka i  inne chore dzieci to mali wojownicy, którzy nie są w  stanie samotnie walczyć o zdrowie. Wspólnie jednak możemy zrobić dla nich wiele dobrego —  mówi Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacją „Przyszłość dla Dzieci”.

Kornelia liczy na moc 1% podatku

Każdy, kto rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), może przekazać 1 % podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji. Wystarczy w zeznaniu rocznym PIT wskazać tę, którą chcemy wesprzeć. Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” ma pod opieką prawie 500 podopiecznych, którzy tego wsparcia bardzo potrzebują. Państwa 1% ma ogromną moc, może Kornelii i innym dzieciom pomóc w leczeniu i rehabilitacji.

— Przekazując 1% swojego podatku naszej fundacji, pomagacie państwo naszym podopiecznym w walce z chorobą, wspieracie leczenie, rehabilitację i zakup potrzebnego sprzętu. Ta pomoc wiele znaczy dla tych dzieci i ich rodzin. Warto zatem poświęcić chwilę i wypełnić odpowiednią rubrykę w  zeznaniu podatkowym. Przywróćmy uśmiech na twarzach tych dzieci, a rodzicom dajmy wiarę, że nie są sami w tej trudnej walce. Razem uda nam się sprawić, by życie tych dzieci zmieniło się na lepsze

Joanna Karzyńska

Magdalena Sosnowska

Daj swój 1% podatku, bo Kuba walczy o marzenia!

Przekaż 1% podatku, bo Szymon liczy na wasze dobre serca

Oliwia i inni podopieczni z góry dziękują za 1% podatku

Podaruj 1% podatku, bo Bartek liczy na dobrych ludzi!

1% podatku może wiele zrobić dla Dawida!

Aurelia i inne chore dzieci potrzebują 1% podatku!

Podaruj 1% podatku. Pomóżmy Mateuszowi odzyskać zdrowie!

Odpisując 1% podatku, pomagacie nam pomagać

Aron walczy o każdy oddech. Pomóż mu przekazując 1% podatku

Możesz zrobić coś dobrego dla Kai. Podaruj 1% podatku

Przekaż 1% podatku. Wspólnie możemy pomóc Hani

Rodzeństwo z Giżycka, Wiktoria i Patryk to nasi nowi podopieczni. Podaruj 1% podatku

9-letnia Lenka z Mrągowa potrzebuje wsparcia. Przekaż 1% podatku

Żeby przekazać 1 procent podatku, wystarczy wpisać w rozliczeniu numer KRS 0000148747. A już dziś można dokonać wpłaty na konto Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887.