6-letnia Amelia potrzebuje wsparcia 1% podatku w walce o swoje zdrowie i samodzielność. To dzielna dziewczynka. Pomóż jej. Pamiętaj, że dobro zawsze wraca.
Twoja darowizna odmieni życie chorych maluchów. Pomóż im!
Amelia walczy z podstępną chorobą – 1% podatku doda jej sił
Autyzm atypowy to jedna z odmian autyzmu, która diagnozowana jest w późniejszym wieku niż statystyczne rozpoznanie autyzmu u dzieci.
Autyzm polega na zaburzonym odbiorze wrażeń zmysłowych oraz trudnościach w komunikowaniu się, wyrażaniu własnych emocji oraz rozpoznawaniu uczuć i intencji innych osób. Pierwsze objawy w przypadku autyzmu atypowego pojawiają się zazwyczaj w trzecim roku życia. Zazwyczaj też utrzymują się w mniejszym lub większym stopniu do końca życia.
— Córka urodziła się piękna i początkowo rozwijała się normalnie. Dopiero kiedy skończyła 2 lata zaczęliśmy się niepokoić jej zachowaniem — opowiada pani Aneta, mama dziewczynki. — Córka nie mówiła, zauważyliśmy również, że jest bardzo zamknięta w sobie, nie okazywała czułości, nie lu- biła się przytulać jak inne dzieci.
Kiedy miała trzy lata, byliśmy u logopedy. Zalecono nam udanie się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, aby zasięgnąć porady specjalistów. Diagnoza była dla nas szokiem. Potwierdziły się podejrzenia, że Amelia cierpi na zaburzenia ze spektrum Autyzmu.
Choroba wdarła się w życie rodziny i zmieniła ich świat.
Zaczęła się walka o zdrowie, codzienna ciężka praca. Dzieci z autyzmem atypowym później niż rówieśnicy zaczynają mówić, są w większym stopniu zainteresowane przedmiotami niż ludźmi, w tym najbliższymi opie- kunami, nie wodzą wzrokiem za przesuwającym się przedmiotem, unikają patrzenia na ludzi: szczególnie niechętnie patrzą w oczy.
Dzieci z autyzmem atypowym przejawiają też brak wrażliwości na ból. Nie lubią zmian – zarówno jeśli chodzi o rozkład przedmiotów w najbliższym otoczeniu, jak i plan dnia. Mają tendencję do nieustannego powtarzania tych samych słów lub tej samej zabawy. Nie lubią się przytulać, często w ogóle nie tolerują dotyku innych osób, nie są zainteresowane kontaktami z innymi dziećmi, mają nagłe napady złości, a nawet agresji.
— Jako rodzice dziecka w spektrum, bardzo często martwimy się o przyszłość naszej córki, zastanawia- my się, jak sobie poradzi w życiu. Chcemy zrobić wszystko, żeby była jak najbardziej samodzielna.
Amelka to wspaniałe dziecko, które jest aktywne. Interesuje się kulinariami, a specjalizuje się w robieniu ciasteczek, gofrów, naleśników oraz placuszków. Kiedy nie zajmuje się przygotowywaniem potraw, czas spędza bawiąc się z młodszą siostrą.
— Nasza Amelka jest cudowna, kochamy ją bardzo mówi pani Aneta.
Amelia ma 6 lat, jej ciężka praca przynosi efekty – coraz lepiej rozwija się jej mowa. Dziewczynka codziennie wstaje o 5.15, aby przygotować się na przyjazd autobusu o 5.50, który zawozi ją i inne dzieci z Dobrego Miasta do ZPE w Olsztynie. Amelka lubi chodzić do przedszkola.
Dzięki zajęciom w placówce oraz prywatnym terapiom behawioralnym, coraz lepiej się komunikuje. Nie są to pełne zdania, czasami 2-3 wy- razy, dzięki czemu można ją zrozumieć.
— Już nie przychodzi i nie ciągnie za rękę, tylko mówi „mama chodź”. Jeśli chce, żeby jej coś dać, a jaszcze nie potrafi tego nazwać, to pokazuje to paluszkiem i mówi „to takie”. Potrafi też już powiedzieć stanowczo i ze zrozumieniem „nie”, gdy czegoś nie chce robić — opowiada mama Amelki.
— Widać postępy i to motywuje nas do dalszej pracy. Dlatego bardzo ważna jest jej ciągła terapia. Niestety jej koszty są dosyć wysokie. W naszej sytuacji wsparcie Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” jest bardzo pomocne, za co serdecznie dziękujemy.
Amelia jest cały czas pod opieką specjalistów: psychologa, neuropsychologa i logopedy. Ma orzeczenie o kształceniu specjalnym i wczesnym wspomaganiu rozwoju. Jest teraz w trakcie diagnozowania w poradni metabolicznej, w styczniu była na konsultacji w Centrum Zdrowia Dziecka oraz w poradni metabolicznej. Czeka także badanie kariotypu w poradni genetycznej. Przez długi czas nosiła obuwie ortopedyczne.
— Córka wiele pracy wkłada w swój rozwój, ćwicząc w szkole i na terapiach. Zmiany są widoczne, jest bardziej empatyczna, nadrabia zaległości w czułości — cieszy się mama. — Coraz częściej Amelia przytula się, daje buziaka. Doczekałam się w końcu. Terapia daje naprawdę świetne rezultaty. My zrobimy wszystko, by była szczęśliwa.
Masz wielką MOC!
Każdy, kto rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), może przekazać 1 % podatku na rzecz Fundacji „Przyszłość dla dzieci”. Wystarczy w zeznaniu rocznym PIT wskazać naszą fundację. Państwa 1% ma ogromną moc, bo może pomóc w leczeniu i rehabilitacji Amelii i prawie 500 podopiecznych Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.
— Pomóżmy Amelii, razem możemy zdziałać wiele dobrego — mówi Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacją „Przyszłość dla Dzieci”. — Przekazując 1% swojego podatku naszej fundacji, pomagacie w walce z chorobą, wspieracie leczenie, rehabilitację i zakup potrzebnego sprzętu. Ta pomoc wiele znaczy dla dzieci i ich rodzin. Nie zostawiajmy ich samych.
Joanna Karzyńska
Magdalena Sosnowska
Pozostałe artykuły w ramach tegorocznej kampanii:
Przekaż 1% podatku, bo Szymon liczy na wasze dobre serca
Oliwia i inni podopieczni z góry dziękują za 1% podatku
Podaruj 1% podatku, bo Bartek liczy na dobrych ludzi!
1% podatku może wiele zrobić dla Dawida!
Aurelia i inne chore dzieci potrzebują 1% podatku!
Podaruj 1% podatku. Pomóżmy Mateuszowi odzyskać zdrowie!
Odpisując 1% podatku, pomagacie nam pomagać
Aron walczy o każdy oddech. Pomóż mu przekazując 1% podatku
Możesz zrobić coś dobrego dla Kai. Podaruj 1% podatku
Przekaż 1% podatku. Wspólnie możemy pomóc Hani
Rodzeństwo z Giżycka, Wiktoria i Patryk to nasi nowi podopieczni. Podaruj 1% podatku
9-letnia Lenka z Mrągowa potrzebuje wsparcia. Przekaż 1% podatku
Żeby przekazać 1 procent podatku, wystarczy wpisać w rozliczeniu numer KRS 0000148747. A już dziś można dokonać wpłaty na konto Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”: 58 1240 1590 1111 0000 1453 6887.