Mikołaj już od narodzin zmaga się z niepełnosprawnością, pomoże mu 1 % podatku. Przekaż go Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. Dlatego, że tylko rehabilitacja, leczenie i ciężka praca może sprawić, że poprawi się jakość jego życia. Masz Moc!

Twoja darowizna odmieni życie chorych maluchów. Pomóż im!

Mikołaj potrzebuje mocy 1% podatku!

Zespół Downa to nie choroba, tylko wada genów wywołana dodatkowym chromosomem 21. Choroba nie jest zależna od płci, rasy czy środowiska.

O tym, że dziecko ma zespół Downa, mogą świadczyć charakterystyczne cechy jego wyglądu, m.in.: spłaszczona potylica i nasada nosa, migdałowaty kształt oczu, fałd nad powieką, nisko osadzone, małe małżowiny uszne, powiększony język, krótkie kończyny w stosunku do długości tułowia, szerokie i krótkie dłonie oraz stopy.

Poza cechami fizycznymi typowe dla zespołu Downa są również poważne schorzenia i problemy zdrowotne. Są to między innymi: wady serca, zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, obniżona odporność. Osoby z zespołem Downa często mają kłopoty ze słuchem i wzrokiem.

Mikołaj ma trzy lata i mieszka w Barczewie.

Urodził się właśnie z zespołem Downa. Dodatkowo zmaga się z chorobą serca, niedoczynnością tarczycy, ma też problemy ze słuchem i wzrokiem.

— W czasie ciąży nie wiedziałam, że synek jest chory — mówi pani Dorota, mama Mikołaja. — To był dla mnie bardzo trudny czas… Kiedy byłam w drugim miesiącu ciąży, zmarł tata Mikołaja. Walczył z chorobą nowotworową, miał raka mózgu. Nie doczekał narodzin syna… Radość na wieść o ciąży mieszała się z rozpaczą po stracie ukochanej osoby. Tylko myśl o dziecku dawała mi siły, by przetrwać ten trudny czas. Niestety po porodzie okazało się, że synek jest chory. Zaczęła się walka o jego życie i sprawność.

Mikołaj przy wszystkich swoich chorobach wymaga stałej rehabilitacji.

Widać już jej pozytywne efekty. Chłopiec jest niezwykle pogodny. Uwielbia rysować, układać klocki i chodzić z mamą na spacery. Od września ubiegłego roku uczęszcza do przedszkola w Olsztynie. Mama codziennie z Barczewa dowozi go na zajęcia, sama jedzie do pracy, a potem wraca po syna.

— Mikołaj bardzo dobrze się czuje w przedszkolu — opowiada. — Ma tam swoich przyjaciół, ulubione nauczycielki, rehabilitację. Synek musi wstać już o 6 rano, żeby najpierw wziąć leki na niedoczynność tarczycy, potem zjeść śniadanie i pojechać do przedszkola. Nauczyliśmy się tak organizować czas, żeby wszędzie zdążyć. Mikołaj mówi niewiele, ale jedno jego słowo: „mama” wynagradza wszystkie trudności. To moje oczko w głowie.

Wielką szansą na normalne funkcjonowanie Mikołaja jest stała rehabilitacja, wizyty u specjalistów i leki. Dlatego każda pomoc dla rodziny jest znacząca. Sytuacja rodziny jest wyjątkowo trudna, ponieważ mama chłopca wychowuje go sama.

— Czasem są dni, że brakuje mi już sił, ale patrząc w oczy Mikołaja wiem, że dla niego zrobię wszystko — mówi. — Cieszę się z każdego postępu. Mikołaj to uśmiechnięty chłopiec, który od małego ma trudniej niż inne dzieci. To ufne dziecko, które lubi się przytulać… Taki mały słodziak. Dzięki Państwa pomocy Mikołaj ma szansę na lepsze życie. Dla nas liczy się każda złotówka, bo daje mu szansę na większą sprawność.

Przekazując 1% podatku zostajesz bohaterem fundacyjnych dzieci takich jak Mikołaj

Każdy, kto rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), może przekazać 1 % podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji. Wystarczy w zeznaniu rocznym PIT wskazać tę, którą chce- my wesprzeć. Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” ma pod opieką prawie 500 podopiecznych, którzy tego wsparcia bardzo potrzebują. Państwa 1% ma ogromną moc, może Mikołajowi i innym dzieciom pomóc w leczeniu i rehabilitacji.

Wspomóżmy tę dzielną rodzinę, aby było im łatwiej radzić sobie z trudnościami. Pomóżmy Mikołajowi w walce z przeciwnościami losu. Ten chłopiec i inne chore dzieci to mali wojownicy, którzy nie są w stanie samotnie walczyć o zdrowie. Wspólnie jednak może- my zrobić dla nich wiele dobrego — mówi Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacją „Przyszłość dla Dzieci”.

— Przekazując 1% swojego podatku naszej fundacji pomagacie państwo naszym podopiecznym w walce z chorobą, wspieracie leczenie, rehabilitację i zakup potrzebnego sprzętu. Ta pomoc wiele znaczy dla tych dzieci i ich rodzin. Warto zatem poświęcić chwilę i wypełnić odpowiednią rubrykę w ze- znaniu podatkowym. Przywróćmy uśmiech na twarzy Mikołaja i innych dzieci. Pokażmy też ich rodzicom, że w tej trudnej walce nie są sami. Razem przecież uda nam się im pomóc!

Joanna Karzyńska

Magdalena Sosnowska

Pozostałe artykuły o 1% podatku w ramach tegorocznej kampanii:

Kornelia wciąż walczy, pomoże jej twój 1% podatku

Amelia liczy na wasz 1% podatku!

Daj swój 1% podatku, bo Kuba walczy o marzenia!

Przekaż 1% podatku, bo Szymon liczy na wasze dobre serca

Oliwia i inni podopieczni z góry dziękują za 1% podatku

Podaruj 1% podatku, bo Bartek liczy na dobrych ludzi!

1% podatku może wiele zrobić dla Dawida!

Aurelia i inne chore dzieci potrzebują 1% podatku!

Podaruj 1% podatku. Pomóżmy Mateuszowi odzyskać zdrowie!

Odpisując 1% podatku, pomagacie nam pomagać

Aron walczy o każdy oddech. Pomóż mu przekazując 1% podatku

Możesz zrobić coś dobrego dla Kai. Podaruj 1% podatku

Przekaż 1% podatku. Wspólnie możemy pomóc Hani

Rodzeństwo z Giżycka, Wiktoria i Patryk to nasi nowi podopieczni. Podaruj 1% podatku

9-letnia Lenka z Mrągowa potrzebuje wsparcia. Przekaż 1% podatku

Bądź z nami na bieżąco, obserwuj nas na FACEBOOKU